Běh se psem

V dnešní době je velmi populární běh. Běhat ale nemusíte sami! Můžete si tento oblíbený sport užívat se svým čtyřnohým parťákem. Jak na to a čemu se vyvarovat?

Běh se psem, nazývaný také jako canicross, je vhodný pro každé plemeno. Důležité je ale zmínit, že běhat se psem už od štěňátka není doporučováno. Doporučuje se počkat alespoň do 1 nebo 1,5 roku kvůli vývinu kostry.

Je velmi důležité nepřepálit začátek, aby pejsek stejně rychle neztratil motivaci k běhu. Vhodné je zkoušet pejskem běhat nejprve pár metrů, aby se pejsek naučil nerozptylovat se. Pejsek by cestou neměl nic očmuchávat, čůrat či běhat za jinými psy. Je dobré zkoušet nejprve běh na volno, aby se pes naučil držet s vámi krok a nikam vás netáhl. K tomu je ale potřeba řádná poslušnost, kterou je potřeba natrénovat. Pro jistotu si s sebou na první kratší běhy berte nějaké dobrůtky, které vašeho pejska zaručeně nalákají zpět k vám, pokud bude mít tendenci běhat za jinými pejsky. 

Pro běh si vyberte vhodné prostředí, nejlépe přírodu namísto klasické asfaltové cesty u silnice. V přírodě bude mít pejsek méně rušivých faktorů a vám i jemu se zde bude běhat lépe. Neberte pejska na běh ve velkých vedrech, neboť by mohl být rychle vyčerpaný a běh by ho přestal bavit. Ostatně to se může stát i nám samotným.

Až si s pejskem sladíte své tempo, můžete si pořídit pro sebe sedák na běhání, který vám nebude bránit v pohybu, a pejskovi běžecký postroj, který mu bude krásně sedět a při běhu ho nebude nijak omezovat. Postroj a sedák propojíte speciálním vodítkem, které je pružné a díky tomu tlumí tlak od psa. Můžete samozřejmě vyzkoušet i běh s klasickým vodítkem, které budete držet v ruce, avšak není to úplně nejpohodlnější způsob. Pokud je váš pes natolik vytrénovaný, můžete zvládat i dlouhé běhy bez vodítka.

TIP: Sežeňte si dalšího lidského parťáka se svým psím běžcem. Stejně jako lidem, tak i pejskům se bude lépe běhat ve dvou a mezi pejsky se probudí soupeřivost, takže nasadí své tempo.

Až budete se svým čtyřnohým miláčkem sehraná dvojka, nechte si jeho fotku natisknout na stylové ponožky či na nákrčník a budete k sobě krásně ladit. Z vás bude originální běžec a váš pejsek bude hvězdou vašich stylových doplňků.