Kolie a jejích TOP 5 skvělých vlastností

Kolie je původní označení ovčáckých psů ve Skotsku a severní Anglii a dodnes je tam toto plemeno s chovem ovcí spojeno – využívá se k pasení a pohánění stáda.

Kolie je plemeno středního vzrůstu, avšak s vysokou inteligencí. Naučí se všechno, co je zapotřebí a ještě zvládají i mnohé psí sporty.

Křížením s jinými ovčáckými psy vznikalo historicky mnoho plemen i podplemen kolií, avšak dodnes se rozlišují a FCI jsou uznány: Skotská kolie, a to krátkosrstá i dlouhosrstá, Sheltie, Border kolie a Bearded kolie, což je zřejmě původní plemeno. Potomkem kolie je i Australská kelpie.

Skotská dlouhosrstá a krátkosrstá kolie se od sebe kupodivu neliší jen typem srsti, ale také povahovými rysy. Zatímco z dlouhosrstého plemene se stal víceméně společenský pes, tak krátkosrsté plemeno si uchovalo víc původních vlastností – je temperamentnější, bystřejší a má rychlé a energické reakce, a díky tomu působí spíš jako ostrý hlídací pes. K tomu jí napomáhá i lehká a sportovní stavba těla. Je tedy vhodnější pro pracovní využití než jen jako mazlíček.

Protože je to zdravé a odolné ovčácké plemeno, může žít celoročně venku. Avšak pozor – potřebuje společnost a volný pohyb, jinak dá svou nespokojenost na vědomí ostrým štěkotem a vytím.

Krátkosrstá kolie

  • miluje pohyb
  • není agresivní, ale naopak přátelská a hravá
  • je velice inteligentní, tudíž vhodná pro výcvik a pracovní využití – zpravidla jako hlídací pes, a také si nadále uchovala vlastnosti ovčáckého plemene
  • její štěkot je výrazný a častý
  • bez problému zvládá agility, caniscross, coursing a další psí sporty; někdy nahání vše, co se dá do pohybu, ale na přivolání poslechne
  • své smečce – tedy pánovi a jeho rodině, včetně dětí - je naprosto oddaná

Barevnost srsti: sobolí (odstíny zlaté), tricolor s převládající černou a blue – merle (stříbřitě modrá s prvky černé)

Dlouhosrstá kolie

U tohoto plemene je nezbytná pravidelná péče o srst, aby byla stále upravená. Musí se česat a kartáčovat, aby nebyla zacuchaná a nevznikaly v ní chuchvalce. Kvalitu srsti dlouhosrsté kolie také podpoří vyvážená strava.

A povahové vlastnosti tohoto psího druhu? Je klidná a přátelská, trpělivá a snadno cvičitelná – rychle se učí, avšak nemá ráda tvrdou výchovu. Hodí se jak pro rodiny s dětmi, tak i pro seniory. A jestli chcete mít obrázek své kolie na některých součástech oblečení, vyfoťte tohoto svého psího kamaráda, fotku nám zašlete a my pro vás s ní na zakázku vyrobíme třeba veselé ponožky pejskonožky, nákrčníky,anebo pejskožabky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení