Kolie a jejích TOP 5 skvělých vlastností

Kolie je původní označení ovčáckých psů ve Skotsku a severní Anglii a dodnes je tam toto plemeno s chovem ovcí spojeno – využívá se k pasení a pohánění stáda.

Kolie je plemeno středního vzrůstu, avšak s vysokou inteligencí. Naučí se všechno, co je zapotřebí a ještě zvládají i mnohé psí sporty.

Křížením s jinými ovčáckými psy vznikalo historicky mnoho plemen i podplemen kolií, avšak dodnes se rozlišují a FCI jsou uznány: Skotská kolie, a to krátkosrstá i dlouhosrstá, Sheltie, Border kolie a Bearded kolie, což je zřejmě původní plemeno. Potomkem kolie je i Australská kelpie.

Skotská dlouhosrstá a krátkosrstá kolie se od sebe kupodivu neliší jen typem srsti, ale také povahovými rysy. Zatímco z dlouhosrstého plemene se stal víceméně společenský pes, tak krátkosrsté plemeno si uchovalo víc původních vlastností – je temperamentnější, bystřejší a má rychlé a energické reakce, a díky tomu působí spíš jako ostrý hlídací pes. K tomu jí napomáhá i lehká a sportovní stavba těla. Je tedy vhodnější pro pracovní využití než jen jako mazlíček.

Protože je to zdravé a odolné ovčácké plemeno, může žít celoročně venku. Avšak pozor – potřebuje společnost a volný pohyb, jinak dá svou nespokojenost na vědomí ostrým štěkotem a vytím.

Krátkosrstá kolie

  • miluje pohyb
  • není agresivní, ale naopak přátelská a hravá
  • je velice inteligentní, tudíž vhodná pro výcvik a pracovní využití – zpravidla jako hlídací pes, a také si nadále uchovala vlastnosti ovčáckého plemene
  • její štěkot je výrazný a častý
  • bez problému zvládá agility, caniscross, coursing a další psí sporty; někdy nahání vše, co se dá do pohybu, ale na přivolání poslechne
  • své smečce – tedy pánovi a jeho rodině, včetně dětí - je naprosto oddaná

Barevnost srsti: sobolí (odstíny zlaté), tricolor s převládající černou a blue – merle (stříbřitě modrá s prvky černé)

Dlouhosrstá kolie

U tohoto plemene je nezbytná pravidelná péče o srst, aby byla stále upravená. Musí se česat a kartáčovat, aby nebyla zacuchaná a nevznikaly v ní chuchvalce. Kvalitu srsti dlouhosrsté kolie také podpoří vyvážená strava.

A povahové vlastnosti tohoto psího druhu? Je klidná a přátelská, trpělivá a snadno cvičitelná – rychle se učí, avšak nemá ráda tvrdou výchovu. Hodí se jak pro rodiny s dětmi, tak i pro seniory. A jestli chcete mít obrázek své kolie na některých součástech oblečení, vyfoťte tohoto svého psího kamaráda, fotku nám zašlete a my pro vás s ní na zakázku vyrobíme třeba veselé ponožky pejskonožky, nákrčníky,anebo pejskožabky.