JEZEVČÍK a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Jestliže jste se při výběru pejska, který se má stát dalším členem vaší rodiny, rozhodli pro jezevčíka, rozhodně jste nepochybili; jezevčík je vhodný jak pro osaměle žijící osobu, tak pro rodinu s dětmi. Přijme každého.

Volit můžete mezi jezevčíkem dlouhosrstým, hladkosrstým či drsnosrstým. Svým vzhledem – jak už je z názvu patrné – se liší, a trošku se odlišují i ve svém chování, přestože základní povaha je dána všem zhruba stejná. Hlavní rozdíl mezi rasami je v temperamentu.

Pojďme se tedy podívat na jezevčíkovy kladné vlastnosti, ale také i na ty, které už se vám budou líbit méně. Jezevčík, ač malý vzrůstem, je dominantní osobností.

  1. Vysoká inteligence – psi jsou to bystří, učenliví i empatičtí; z toho však někdy vyplyne i jejich vlastní názor, který se jim zdá lepší, než ten páníčkův
  2. Odvaha – nezaleknou se žádného nebezpečí, jsou velmi kurážní
  3. Jsou oddaní, společenští a přátelští – svého pána a jeho rodinu milují a dali by za ně i život
  4. Dobří hlídači – hlasitým a nepřetržitým štěkotem upozorní na vetřelce, dokonce na něj i odvážně vyrazí
  5. Vynikající lovecké plemeno – myslivci ho využívají jako noraře či norníka (dokáže kurážně vyhnat jezevce nebo lišku z nory)

Stejně jako u všech ostatních živočichů, tak i u jezevčíků, záleží jednak na konkrétním jedinci a jeho osobitosti a také na správném výcviku a výchově. Vesměs se ale pes svým majitelům přizpůsobí.

Někdy se začne jezevčík jevit jako malý lumpík. Bývá tvrdohlavý, urážlivý a občas má chuť dělat si věci po svém. Ten, kdo tuto rasu blíže nezná, by ho mohl označit za neposlušného, nevychovaného a nevychovatelného. Ale to zdaleka není pravda. Jezevčík je sem tam tak trochu i komik.

Největším temperamentem oplývá a nejtvrdohlavější bývá jezevčík hladkosrstý. Drsnosrstá rasa je poněkud ostřejší, proto je při výcviku a výchově zapotřebí důslednost a přísnější režim. No a zbývající plemeno – jezevčík dlouhosrstý bývá tím největším pohodářem a mazlíčkem. Víc se od nás o jezevčících dozvíte zase někdy příště.

Kromě článků, které vás mohou pobavit i poučit, je pro vás na našem webu připravena originální služba – můžete si pořídit vtipné ponožky s potiskemsvého psího oblíbence. Radost budete mít dvojí – jednak se budete na ponožkách s fotkou podílet designově a ještě přispějete částkou 25 Kč na pejsky, kteří neměli v životě tolik štěstí a skončili v útulku.