Dogdancing

Jak už sám název napovídá, jedná se o tanec se psem. Tento kynologický sport zahrnuje provádění série cviků a triků v hudebním rytmu a pod vedením psovoda. Dogdancing pochází z Velké Británie, dále je rozšířen v USA, Holandsku, ale i dalších zemí v Evropě i mimo náš kontinent.

U nás se objevila první Dog Dancing Show Prague v roce 2004 a hned následující rok přinesl první mistrovství republiky v tomto psím sportu.

Taneční psí soutěže se dělí do čtyř divizí:

  • A - Musical Dressage: pes provádí poměrně složité cviky, přesně do rytmu hudby; hodnotí se technické provedení, ale také elegance a ladnost, a to jak u psa, tak i u psovoda
  • B - Heelwork to Music: cviky musí být prováděny u nohou psovoda
  • C - Freestyle: celé vystoupení by mělo být stylizováno do nějakého příběhu, či mít ústřední motiv
  • D - Tanec se psem: tančí i psovod, a přitom ovládá psa; tato divize je nejnáročnější, a proto je nutné tanec provádět s velice spolehlivým zvířetem

Nejčastěji závody probíhají ve druhé a třetí divizi, tj. Heelwork to Music a Freestyle.

K psím tanečním prvkům, cvikům a trikům patří široká škála pohybů, a to od chůze u nohou psovoda, přes otočky a slalom mezi nohama, válení sudů, plížení, panáčkování, skoky, couvání, podávání tlapek, až po skákání nebo chůzi na zadních nohou. Někdo využívá při dogdancingu i různé rekvizity, ale povinné to není.

Jak psa trénovat?

Trénink není až tak náročný, jak by se na první pohled zdálo. Stačí cvičit denně dvacet minut při procházce venku, anebo i doma. Většina psů si cviky poměrně rychle zapamatuje a za dobrou odměnu je rádi předvedou. Důležitá je však důslednost a pravidelnost. A tento výcvik má smysl i tehdy, kdybyste se žádných soutěží neúčastnili a neskládali postupové zkoušky. Se psem si takto upevníte vztah a naučíte se spolupracovat. A při tom prožijete krásné chvíle se svým chlupatým kamarádem.

Která plemena jsou pro dogdancing vhodná? Skoro všechna, ale nejučenlivější je border kolie, kolie a sheltie.

Tak až svého psa vycvičíte, vyfoťte ho v některé závodní pozici a my vám vyrobíme veselé pejskonožky – vtipné ponožky s potiskem – na památku této události.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení