Dogdancing

Jak už sám název napovídá, jedná se o tanec se psem. Tento kynologický sport zahrnuje provádění série cviků a triků v hudebním rytmu a pod vedením psovoda. Dogdancing pochází z Velké Británie, dále je rozšířen v USA, Holandsku, ale i dalších zemí v Evropě i mimo náš kontinent.

U nás se objevila první Dog Dancing Show Prague v roce 2004 a hned následující rok přinesl první mistrovství republiky v tomto psím sportu.

Taneční psí soutěže se dělí do čtyř divizí:

  • A - Musical Dressage: pes provádí poměrně složité cviky, přesně do rytmu hudby; hodnotí se technické provedení, ale také elegance a ladnost, a to jak u psa, tak i u psovoda
  • B - Heelwork to Music: cviky musí být prováděny u nohou psovoda
  • C - Freestyle: celé vystoupení by mělo být stylizováno do nějakého příběhu, či mít ústřední motiv
  • D - Tanec se psem: tančí i psovod, a přitom ovládá psa; tato divize je nejnáročnější, a proto je nutné tanec provádět s velice spolehlivým zvířetem

Nejčastěji závody probíhají ve druhé a třetí divizi, tj. Heelwork to Music a Freestyle.

K psím tanečním prvkům, cvikům a trikům patří široká škála pohybů, a to od chůze u nohou psovoda, přes otočky a slalom mezi nohama, válení sudů, plížení, panáčkování, skoky, couvání, podávání tlapek, až po skákání nebo chůzi na zadních nohou. Někdo využívá při dogdancingu i různé rekvizity, ale povinné to není.

Jak psa trénovat?

Trénink není až tak náročný, jak by se na první pohled zdálo. Stačí cvičit denně dvacet minut při procházce venku, anebo i doma. Většina psů si cviky poměrně rychle zapamatuje a za dobrou odměnu je rádi předvedou. Důležitá je však důslednost a pravidelnost. A tento výcvik má smysl i tehdy, kdybyste se žádných soutěží neúčastnili a neskládali postupové zkoušky. Se psem si takto upevníte vztah a naučíte se spolupracovat. A při tom prožijete krásné chvíle se svým chlupatým kamarádem.

Která plemena jsou pro dogdancing vhodná? Skoro všechna, ale nejučenlivější je border kolie, kolie a sheltie.

Tak až svého psa vycvičíte, vyfoťte ho v některé závodní pozici a my vám vyrobíme veselé pejskonožky – vtipné ponožky s potiskem – na památku této události.