Husky a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Pro začátek nahlédněme trošku do psí historie a do původu plemene.

Tento pes střední velikosti (50 – 60 cm v kohoutku), patřící mezi severské saňové psy, pochází – jak je patrné z jeho názvu – ze Sibiře, a to pravděpodobně z oblasti řeky Kolyma. Tam ho vyšlechtili Čukčové, neboť kočovný způsob života tohoto dávného národa vyžadoval spolehlivého a oddaného pomocníka.

Husky jimi byl tedy od nepaměti využíván coby tažné zvíře k saním, což umožňuje jeho pevná kostra, silné svaly na nohou a pevná a rozložitá bedra. Srst huskyho je dlouhá a velmi hustá (i na tlapkách), v mnoha barevných odstínech. Poznámka: často se stává, že Husky má každé oko jiné barvy.

Později se tento pes objevil na Aljašce, kde se v rozšířené míře ocitl ve službách zlatokopů. A to nejen při přepravování zásob na saních, ale údajně spřežení Sibiřských husky překonalo 300 kilometrovou vzdálenost ve sněhové bouři a dopravilo včas sérum proti epidemii záškrtu, která v roce 1925 mezi zlatokopy vypukla. Jako památka na tuto událost se konají nejdelší závody saní, tažených psím spřežením (přes 1930 km).

Ve II. světové válce bylo toto plemeno využívána při záchranných a pátracích pracích.

Vlastnosti:

  • spolehlivost
  • rychlost a hbitost
  • oddanost pánovi
  • temperamentní a pracovitý pes - zdatný pomocník
  • přátelský k dětem, ostatním lidem i dalším psům
  • nehodí se k hlídání, spíš se v něm může projevit lovecký pud
  • místo štěkotu spíš vyje

Husky není vhodný do bytu, neboť potřebuje hodně pohybu a fyzickou zátěž. Takže nejlépe se bude cítit při celoročním pobytu venku. A obzvláště v zimě!

Výchova tohoto plemene není úplně jednoduchá. Vyžaduje přísný přístup, důslednost, vytrvalost a trpělivost. Hrubostí či násilím nelze ke kvalitní výchově přispět, spíš je vhodné volit systematický způsob  motivace a odměn.

Sibiřský husky se dožívá přibližně 13 let.

Název vznikl podle hanlivého pojmenování, jímž Evropané označovali Eskymáky.

Kromě informací o psech a kočičkách si u nás můžete objednat i pejskonožkyponožky s fotkou vašeho psího kamaráda. Část platby poskytujeme jako dar psímu útulku Dogpoint a Pídička.