Knírač a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Knírač střední – tak se nazývá toto původní psí plemeno, které pochází z Německa, a postupem času bylo vykříženo z Hrubosrstého pinče (někdy se ještě užívá název stájový pinč). Ze Středního knírače byl vyšlechtěn Knírač malý. Dnes už se Knírači chovají spíš jako společníci v rodinách, dříve sloužili coby služební a hlídací plemeno.

A jak vlastně střední Knírač vypadá? Zvíře je podsaditější a těžkopádné, má silné čelisti a hlavu doplňují – anebo chcete-li, zdobí – výrazné dlouhé vousy, které mnohdy dosahují psu až na hrudník. Stejně tak jeho obočí je huňaté a zasahuje až do očí, trojúhelníkové uši jsou klopené vpřed. Svým vzhledem může na našich rtech vzbuzovat úsměv - pro mnohé z nás totiž vypadá zkrátka legračně, spíš jako dědek z pohádky než psí plemeno.

Srst Knírače bývá hrubší, až drátovitá, často v černém odstínu, ale také v zabarvení sůl a pepř.

Vlastnosti Knírače:

  • pes je to rozhodně nebojácný a také velice temperamentní
  • díky jeho inteligenci ho lze vycvičit – jako asistenčního průvodce, lavinového psa a dokonce obranáře
  • Knírač je ovšem také poměrně tvrdohlavé zvíře, a tak je na pánovi, aby mu včasným a správným výcvikem vymezil jeho hranice
  • Knírač střední miluje svou rodinu - je-li vycvičen, tak poslouchá na slovo, ale pozor – k dětem se příliš nehodí, protože si od nich nenechá nic líbit, k těm je vhodnější malá verze knírače
  • obvykle rád plave

Péče o Knírače není nijak mimořádná. Může s vámi žít v bytě, anebo na zahradě, kde nijak neškodí – neprohání domácí zvířectvo, ani nerozhrabává záhony. Přitom je ale zvědavý, takže když mu na procházce dáte volno, prošmejdí kde co. A protože je Knírač pes teritoriální, bude štěkat na každého, kdo se mihne kolem vaší branky.

Knírači jsou poměrně odolní a zdraví psi, jen se u některých v pozdním věku sem tam vyskytne rakovina zadních tlapek.

Ale tak daleko nezacházejme – spíš si svého Knírače vyfoťte, fotografii nám zašlete a my pro vás vyrobíme na zakázku nejen vtipné ponožky pejskonožky, ale také žabky (ty užijete v létě, anebo do sprchy a váš psí kamarád bude stále s vámi) a dokonce už i nákrčníky s potiskem, které jsou prima jak pro nadcházející chladné období, tak se zároveň dají použít jako rouška.