Netradiční domácí mazlíčci

Zdá se, že populace se už nabažila běžných domácích mazlíčků, jako jsou rybičky, psi a kočky, malé želvičky nebo zpěvné ptactvo. Čím je tvor exotičtější, tím více chovatele zajímá. A bohužel – mnohdy ani ne kvůli lásce ke zvířatům, ale proto, aby měli doma něco unikátního a netradičního.

A tak si lidé domů pořizují – kromě hadů, chameleonů a sklípkanů – také skunka bez pachových žláz, 30 cm velkého afrického šneka, axolotla, psouna, kraba, mini prase, lišky a opice, anebo dokonce patagonskou maru. (Poznámka autorky: nedávno jsme v obchodním domě potkali zákazníka, kterému v nákupním vozíku vévodilo nádherné mládě pumy.)

Svá oblíbená zvířátka můžete mít na ponožkách, nákrčnících a třeba i žabkách. Stačí, když svého mazlíčka vyfotíte a fotografii nám zašlete. Vyrobíme pro vás tyto veselé zvířecí doplňky na zakázku. Nákupem vtipných ponožek navíc přispějete i na některé psí útulky, jimž z každého prodaného páru odesíláme 25 Kč.

  • Liška obecná, liška stříbrná – chov těchto psovitých šelem se značně rozmohl. Domestikované lišky jsou příchylné a mazlivé, potřebují však dostatek prostoru, masitou stravu a je třeba snášet i jejich přirozený zápach. A také jejich cena není úplně nízká.
  • Malpa kapucínská, lidově opička kapucín – budete-li mít doma mládě, musíte se o ně starat jako o miminko. Krmení z lahve, chování, přebalování, hlazení a mazlení budete provozovat celé dny.

Dospělá opička váží kolem 6 kg. Protože je velmi chytrá, naučí se spoustě zábavných kousků.  V přírodě žije ve skupinách, proto potřebuje dostatek pozornosti, ale také dostatek prostoru – rozhodně by se neměla chovat v bytě. Potřebovala by sama pro sebe samostatnou místnost, vždyť její přirozeností je skákat ze stromu na strom a houpat se na větvích a takové prostředí je nutné pro ni vytvořit.

Většina chovatelů těchto netradičních mazlíčků má dobré úmysly, o chovu zvířat se poučí a celá rodina se o ně dobře stará. Je však určitý podíl i těch, kteří jak snadno pořídili, tak snadno se zvířátka zbavují. Třeba, když si uvědomí, že ježek a dikobraz se nedají chovat v náručí a nelze je hladit, a navíc domů přinesli tisíce blech. Kdoví, kde pak tito chudáci skončí!