Vlkodav a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Jestlipak víte, kde se toto psí plemeno vlastně vzalo? Odkud pochází, to jistě poznáte z pojmenování plemene, avšak kteří psi byli zkříženi, aby vznikl tento na pohled až trošku strašidelný pes? Plemeno Irský vlkodav bylo vyšlechtěno z Mastifa a Hrubosrstého chrta, popřípadě z Chrtů a některých Dog. Vlkodav je robustní, těžký, svalnatý a silný pes a jeho původní užitek tkvěl ve štvaní a chytání vlků – odtud jeho jméno, a také se od něj vyžadovalo, aby při štvanici stačil koním.

I když by se ho mohl na první pohled někdo bát, tak rozhodně nemusí – pes je velice klidný a vyrovnaný. Někdy si lidé Vlkodava pletou se Skotským deerhoundem (skotský jelení pes), který je mu sice dost podobný, je ale menší a jeho tělo má drobnější stavbu. Na rozdíl od Jeleního psa může dospělý Vlkodav vážit dokonce až okolo 100 kilogramů, fenky jsou menší.

Srst Vlkodavů je drsná, hrubá a tvrdá, nad očima a na dolní čelisti dlouhá. Může mít šedé, žíhané, červené a černé zabarvení, někdy se objeví i plavá nebo čistě bílá.

Vlkodav je také kromě listu jetele a harfy součástí znaku irských králů. Tento znak obsahoval motto: "Milý, když je hlazen, divoký, když je podrážděn."

Povahové vlastnosti

  • milý a přátelský pes, který se se svým páníčkem a jeho rodinou dokonce rád mazlí; vychází dobře jak s lidmi, tak i s ostatními psy a domácími zvířaty
  • není-li dobře socializován, může mít tendenci drobná zvířata stopovat a „lovit“; buďte tedy důslední při výcviku a socializaci zvířete
  • je využitelný jako hlídací pes, avšak vetřelce nenapadne, pouze ho pořádně vystraší
  • může žít jak v bytě, tak venku v boudě, avšak potřebuje dostatek každodenního pohybu

Klasifikace FCI

Podle Mezinárodní kynologické federace je irský vlkodav řazen do sekce hrubosrstí chrti bez pracovní zkoušky. Jeho původní lovecké pracovní využití již pominulo, v podstatě se z něj stal společenský pes.

A když ho vyfotíte a jeho obrázek nám zašlete, můžeme pro vás vyrobit veselé ponožky, žabky nebo nákrčníky, na nichž budete mít svého psího miláčka stále u sebe.