Hadi v domácnosti

Mezi hady a lidmi je to tak – část populace nemá hady v oblibě, bojí se jich, anebo jsou jí alespoň nepříjemní a druhá skupina hady miluje. A někteří z nich si je dokonce pořizují domů, vlastně jako mazlíčka. Už jste také slyšeli, že někomu utekl had z bytu a teď se po něm pátrá v širokém okolí a většina lidí se bojí setkání s ním?

Pár slov z historie

Hadi žijí na naší planetě již od druhohor. Jejich prapředkové měli vyvinuté končetiny a podobali se varanům. Všechna hadí plemena jsou masožravá, část z nich jsou škrtiči, zbytek jich zabíjí své oběti jedem. Jsou i výjimky, které pojídají vejce nebo se živí hmyzem. Kromě nejchladnějších polárních oblastí jsou hadi rozšířeni po celé Zemi. Velikost hadů je různá – od 10 centimetrů až po 10 metrů. Některé druhy se adaptovali na život ve vodě či pod zemí, jiní žijí na zemi nebo na stromech.

Pojďme se podívat, které druhy hadů jsou pro chov v zajetí vhodné, a to jak pro laiky, tak pro zkušené chovatele. Nutno ještě podotknout, že při chovu hadů je zapotřebí značné opatrnosti, a to jak při zacházení s nimi, tak vzhledem k okolí. A pak také, že nadšeným chovatelům hadů dnešní věda vděčí za většinu poznatků o těchto plazech – spousta informací se o hadech žijících ve volné přírodě jiným způsobem ani vlastně zjistit nedá.

Hada je možné zakoupit ve Zverimexech, Zoo prodejnách nebo na teraristických burzách.

Pro začínající chovatele jsou vhodní tito hadi:

  • Užovka červená (Elaphe Guttata) -klidná, nenáročná na chov, nádherně vybarvená, s mnoha barevnými poddruhy jako například Amelano, Anery, Snow, aj.
  • Hroznýš královský (Boa Constrictor) – v dospělosti měří až 2,5 metrů a díky svalnatému tělu také hodně váží; některé druhy hroznýšů poznají „své lidi“ – čili dá se hovořit i o jakémsi ochočení. Někdo je dokonce nechává v bytě i volně, tedy mimo terárium.
  • Krajty - krajta královská (Python Regius) je klidné a mírné povahy a také menších rozměrů; dalším poddruhem, vhodným k chovu je např. krajta tmavá (Python molurus bivittatus); zřejmě nejznámější je krajta zelená (Morelia Viridis), avšak ta je – kvůli nárokům na vlhkost – určena spíš pro pokročilejší chovatele.
    Největší z rodu krajt - krajta mřížkovaná (Python reticulatus) a krajta písmenková (Python sebae) bývají i po dlouholetém chovu stále agresivní a útočné, a proto se pro domácí chov příliš nehodí.
  • Korálovky (Lampropeltis) – pro chov vhodné, ale finančně mnohem náročnější než ostatní hadi

Výhody chovu hada, oproti jiným, tzv. „chlupatým“ mazlíčkům:

  • nedělají hluk
  • nezapáchají – pokud ovšem čistíte terárium
  • nemusí se venčit
  • nemusí se denně krmit
  • nevyvolávají alergii
  • stačí jim minimální prostor
  • neničí vybavení domácnosti
  • dožívají se až 20 let

A ještě slovo závěrem: Nemáte-li s chovem hadů zkušenosti a teprve začínáte, nepořizujte si hada jedovatého. Bez zkušeností a při neopatrné manipulaci se zvířetem by mohlo dojít k uštknutí.

Naopak – chcete-li mít svého hada zobrazeného na vtipných ponožkách, nákrčníku, anebo žabkách, pošlete přes naše webové stránky foto a my pro vás vybraný produkt vyrobíme.