Agility se psem

Na začátku by bylo dobré si říci, co tento výraz vlastně znamená, neboť ne všichni se s ním již setkali.

Agility (hbitost) je název pro kynologický sport, o němž by se dalo říci, že je skoro totéž co parkur. Závodní tým – což je psovod se svým psem - musí proběhnout trasou s překážkami, a to ve správném pořadí, směru a pokud možno bez chyb. A pochopitelně v tom nejlepším možném čase.

Pro psa je to obdobná činnost, jako by ve smečce pronásledoval svou kořist. Však také na konci parkuru vždy dostává pochvalu a hlavně odměnu v podobě pamlsku či hračky.

Tyto tréninky jsou prospěšné psovi i jeho pánovi. Společně si utužují jak vztahy, tak i svaly, neboť jde o dost náročnou fyzickou činnost a pro psa je to i příležitost k určité socializaci – kontakt s cizími psy i lidmi.

Překážky na trase jsou rozděleny do tří skupin

  1. skokové – sem patří skok vysoký i daleký, proskokový kruh, viadukt a zeď
  2. zónové – kladina, šikmá stěna (takzvané áčko), stůl a houpačka
  3. probíhací – pevné a látkové tunely, slalom

V případě překročení časového limitu, nesplnění nebo odmítnutí úkolu či při jiné chybě (shození laťky, oběhnutí překážky, minutí branky při slalomu, dřívější seskok z houpačky, atd.), je tým penalizován.

Pokud se však závodnímu týmu podaří překonat parkur bez penalizace a dosáhne lepšího času, než je ten předepsaný, pak se může jednat o šampiona.

Agility sport by měl v podstatě zvládat každý pes, kterému míníte věnovat svůj čas, zamýšlíte ho trochu vycvičit, a především mu chcete dopřát dostatek adekvátního pohybu. Některá plemena se pro agility samozřejmě hodí víc, jiná méně, ale není nutné sportovat jen na nejvyšší úrovni. Stejně jako u lidí, mohou psi cvičit i „rekreačně“.

Pokud chcete ovšem vychovat psího mistra v agility a účastnit se s ním mistrovství světa, nezapomínejte na to, že tyto závody jsou prozatím určeny pouze pro psy s průkazem původu.

A která plemena jsou pro tento výcvik ideální? Border kolie, sheltie, chrti, belgičtí ovčáci, ale třeba i roztomilí pudlíci nebo belgičtí grifonci.

A protože se parkuru budete účastnit i vy, odměňte se malým dárkem – pejskonožkami, což jsou vtipné ponožky s potiskem, které si u nás můžete zakoupit, anebo je pro vás vyrobíme na míru.