Agility se psem

Na začátku by bylo dobré si říci, co tento výraz vlastně znamená, neboť ne všichni se s ním již setkali.

Agility (hbitost) je název pro kynologický sport, o němž by se dalo říci, že je skoro totéž co parkur. Závodní tým – což je psovod se svým psem - musí proběhnout trasou s překážkami, a to ve správném pořadí, směru a pokud možno bez chyb. A pochopitelně v tom nejlepším možném čase.

Pro psa je to obdobná činnost, jako by ve smečce pronásledoval svou kořist. Však také na konci parkuru vždy dostává pochvalu a hlavně odměnu v podobě pamlsku či hračky.

Tyto tréninky jsou prospěšné psovi i jeho pánovi. Společně si utužují jak vztahy, tak i svaly, neboť jde o dost náročnou fyzickou činnost a pro psa je to i příležitost k určité socializaci – kontakt s cizími psy i lidmi.

Překážky na trase jsou rozděleny do tří skupin

  1. skokové – sem patří skok vysoký i daleký, proskokový kruh, viadukt a zeď
  2. zónové – kladina, šikmá stěna (takzvané áčko), stůl a houpačka
  3. probíhací – pevné a látkové tunely, slalom

V případě překročení časového limitu, nesplnění nebo odmítnutí úkolu či při jiné chybě (shození laťky, oběhnutí překážky, minutí branky při slalomu, dřívější seskok z houpačky, atd.), je tým penalizován.

Pokud se však závodnímu týmu podaří překonat parkur bez penalizace a dosáhne lepšího času, než je ten předepsaný, pak se může jednat o šampiona.

Agility sport by měl v podstatě zvládat každý pes, kterému míníte věnovat svůj čas, zamýšlíte ho trochu vycvičit, a především mu chcete dopřát dostatek adekvátního pohybu. Některá plemena se pro agility samozřejmě hodí víc, jiná méně, ale není nutné sportovat jen na nejvyšší úrovni. Stejně jako u lidí, mohou psi cvičit i „rekreačně“.

Pokud chcete ovšem vychovat psího mistra v agility a účastnit se s ním mistrovství světa, nezapomínejte na to, že tyto závody jsou prozatím určeny pouze pro psy s průkazem původu.

A která plemena jsou pro tento výcvik ideální? Border kolie, sheltie, chrti, belgičtí ovčáci, ale třeba i roztomilí pudlíci nebo belgičtí grifonci.

A protože se parkuru budete účastnit i vy, odměňte se malým dárkem – pejskonožkami, což jsou vtipné ponožky s potiskem, které si u nás můžete zakoupit, anebo je pro vás vyrobíme na míru.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení