Bígl a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Protože se může stát, že se ve vaší domácnosti – ať už z jakéhokoliv důvodu – objeví Bígl, bylo by vhodné si o něm říci pár slov. A jakpak že by se k vám mohl tento pes dostat? Buď ho uvidíte osobně v útulku, anebo na televizní obrazovce a on vás svým prvním pohledem naprosto okouzlí – vypadá, jako by si vybral on vás a tváří se při tom tak mile, že to pejskaře až zabolí u srdce.  

Také vám někdo může darovat štěňátko, a nelze ani vyloučit, že i když nemáte s tímto plemenem prozatím žádné zkušenosti, sami se pro něj, při hledání vhodného psího společníka pro vaši rodinu, rozhodnete a vyrazíte do některé chovatelské stanice.

Nejprve tedy krátce zabrousíme do historie těchto psů. Bígl je nejmenší honič a lovec, ale tato velikost nikterak neubírá na jeho síle a vytrvalosti, kterou původní staroanglické plemeno získalo křížením northerhounds s greyhoundy. První klub chovatelů Bíglů byl založen v Anglii roku 1890.

Povahové vlastnosti:

  • je společenský a přítulný, má rád děti i celou rodinu; nesnáší samotu
  • protože je mu - jako loveckému psu - přirozená smečka, snáší dobře i další psy v okolí; kromě toho se naučí žít třeba i s kočkami a dalšími zvířaty na dvoře či zahradě
  • je aktivní, veselý a často velice komický
  • Bígl rád podstupuje výcvik, je při něm obratný a poměrně rychle se dokáže naučit spoustu triků, a to obzvláště tehdy, je-li odměněn nějakou dobrotou – je totiž poměrně velký a mlsný jedlík (z tohoto důvodu je nutné dát pozor na překrmování, Bígl má sklon k tloustnutí); při výcviku s ním, lépe než drilem, pořídíte formou hry a odměny
  • je poněkud tvrdohlavější než jiná malá plemena

Přestože je Bígl v dnešní době chován v našich domácnostech spíše jako společenský pes, lovecký instinkt v něm přetrvává, a jestliže na procházce „chytí stopu“ a není právě na vodítku, vydá se s veškerou úporností za ní a vy budete muset čekat, dokud se se svým úkolem nevypořádá. V takovou chvíli totiž Bígl „nevidí a neslyší“. Proto je důležité, abyste ho od malička cvičili v přivolávání.

A ještě něco… Vyfoťte svého Bígla, foto nám pošlete, a my pro vás vyrobíme na zakázku pejskonožky (vtipné ponožky) či pejskožabky (žabky s potiskem), které vám ho budou neustále připomínat.