Množírny

Psát o nelegálních množírnách psů je pro milovníka zvířat přinejmenším velice nepříjemné a srdcervoucí. Jedná se ovšem o tak žhavé téma, nad kterým není možné zavírat oči a vyhýbat se mu.

Na jedné straně existují seriózní podnikatelé, kteří chovají psy s průkazem původu, řídí se danými pravidly a zákonem, podstupují kontroly a dodávají na trh zdravá a dobře živená štěňátka od stejně dobře chovaných rodičů. Je jich však proti nelegálním množírnám jen slabá hrstka. Brr, už jen slovo množírna nahání hrůzu a představy, co všechno se tam může dít. Anebo vlastně slušný člověk si to ani představit nedovede.

Nezákonným množitelům psů kvete pšenka z toho důvodu, že veřejnost má neustále zájem o štěňata vzácnějších a módních plemen, jejichž cena je na běžném trhu poměrně vysoká, a tak hledá dodavatele, u nějž zaplatí co možná nejméně. To, v jakých podmínkách tito psi přežívají, raději nevidí a neslyší! Druhým důvodem je chov a prodej zvířat pro psí zápasy. A zde platí – čím horší životní podmínky pes podstoupí, tím je při zápasech agresivnější, v souboji vítězí a jeho majitel se dočká snadného zisku. A Česká republika patří k největším „černým dodavatelům“ psů do celé Evropy.

Pro černé množírny bývají pašovaná štěňata odebírána od matek již ve věku tří týdnů a velká část jich v přepravkách v krutých podmínkách pomalu hyne. Zvířata při chovu jsou zbídačená, týraná, mnohdy nemocná, žijí ve vlastních výkalech, bez dostatku krmiva i vody a bez možnosti pohybu. Jsou jen zdrojem rychlého a vysokého výdělku lidských zrůd, na které se zdá být náš zákon krátký. Důkazem toho jsou odhalené nezákonné množírny třeba v Jarošově a následně v Zachotíně, v Limuzech, Brně – Lískovci, Kamenici nad Lipou, v Podivíně a v loňském roce také v Ivančicích, kde byla kromě zbídačených psů nalezena i zvířata zohavená!

Je až nepochopitelné, jaké peklo dokáže člověk zvířeti připravit!