Border kolie a jejích TOP 5 skvělých vlastností

Nevíte, zda se pro toto plemeno rozhodnout? Možná, že vám tímto článkem volbu usnadníme.

Border kolie (Border Collie) byla cíleně vyšlechtěna na pomezí Anglie a Skotska, v oblasti Border Counties, a to záměrným křížením různých druhů ovčáckých psů, aby vzniklo plemeno s co nejlepšími pasteveckými vlastnostmi. A zdá se, že záměr se zdařil dokonale.

Tohle živé a obratné zvíře je zároveň velmi inteligentní. A protože je Border kolie hodně učenlivá, brzy zvládne tolik kousků, že vás dokáže pobavit po celý den. Avšak při výcviku pozor! Border kolie nemá ráda přílišný nátlak a nesnáší dril a hrubé zacházení. K výcviku je zapotřebí přistupovat citlivě a s jemným vedením. Pak ke svému pánovi přilne a je mu naprosto oddaná.

A jak vlastně Border kolie vypadá? Je to mrštný a vytrvalý středně velký pes s delší srstí, jíž je třeba věnovat dostatečnou péči (kartáčujte nejméně jednou týdně). Co se barevnosti týká, tak klasickým znakem je bílý límec; jinak mohou být Border kolie černé s bílými znaky, hnědobílé, rezavěbílé, tricolor, ale přípustné jsou i rozličné barevné kombinace. Jen by neměla převládat bílá.

Pokud si obstaráte štěně Border kolie s průkazem původu, podpoříte zodpovědný chov tohoto plemena, bez křížení a se sledovaným zdravím.

Hlavní vlastnosti plemene:

  • chytrá a učenlivá – ve vědecky sestavené tabulce nejinteligentnějších psích ras je border kolie na prvním místě ze 141 plemen; je tudíž vhodná i pro odborný výcvik – canisterapie, záchranářský a slepecký výcvik, policejní pachové práce, aj.
  • přátelská a hravá – má ráda děti i všechny ostatní členy rodiny; sžije se i s ostatními domácími zvířaty
  • vysoce aktivní – potřebuje však k sobě stejně aktivního lidského parťáka, který jí bude věnovat dostatek času
  • dá se využít jak k práci se stádem, tak může být dobrým domácím společníkem, anebo vynikajícím zástupcem své rasy v různých kynologických sportech, jako jsou dogdancing, agility,  flyball, obedience, dogfrisbee, a další
  • a protože je otužilá, je možné ji chovat celoročně venku; nikoli však uvázanou v kotci, ale s možností volného pohybu

Jestliže nemáte pro Border kolii dost času, raději si ji nepořizujte. Pokud by toto zvíře nemělo dostatek aktivního zaměstnání, bude postupně smutné, nervózní a dokonce se může stát i agresivním psem. A nepomohly by ani naše pejskonožky – vtipné ponožky s potiskem vašich psích miláčků.