Border kolie a jejích TOP 5 skvělých vlastností

Nevíte, zda se pro toto plemeno rozhodnout? Možná, že vám tímto článkem volbu usnadníme.

Border kolie (Border Collie) byla cíleně vyšlechtěna na pomezí Anglie a Skotska, v oblasti Border Counties, a to záměrným křížením různých druhů ovčáckých psů, aby vzniklo plemeno s co nejlepšími pasteveckými vlastnostmi. A zdá se, že záměr se zdařil dokonale.

Tohle živé a obratné zvíře je zároveň velmi inteligentní. A protože je Border kolie hodně učenlivá, brzy zvládne tolik kousků, že vás dokáže pobavit po celý den. Avšak při výcviku pozor! Border kolie nemá ráda přílišný nátlak a nesnáší dril a hrubé zacházení. K výcviku je zapotřebí přistupovat citlivě a s jemným vedením. Pak ke svému pánovi přilne a je mu naprosto oddaná.

A jak vlastně Border kolie vypadá? Je to mrštný a vytrvalý středně velký pes s delší srstí, jíž je třeba věnovat dostatečnou péči (kartáčujte nejméně jednou týdně). Co se barevnosti týká, tak klasickým znakem je bílý límec; jinak mohou být Border kolie černé s bílými znaky, hnědobílé, rezavěbílé, tricolor, ale přípustné jsou i rozličné barevné kombinace. Jen by neměla převládat bílá.

Pokud si obstaráte štěně Border kolie s průkazem původu, podpoříte zodpovědný chov tohoto plemena, bez křížení a se sledovaným zdravím.

Hlavní vlastnosti plemene:

  • chytrá a učenlivá – ve vědecky sestavené tabulce nejinteligentnějších psích ras je border kolie na prvním místě ze 141 plemen; je tudíž vhodná i pro odborný výcvik – canisterapie, záchranářský a slepecký výcvik, policejní pachové práce, aj.
  • přátelská a hravá – má ráda děti i všechny ostatní členy rodiny; sžije se i s ostatními domácími zvířaty
  • vysoce aktivní – potřebuje však k sobě stejně aktivního lidského parťáka, který jí bude věnovat dostatek času
  • dá se využít jak k práci se stádem, tak může být dobrým domácím společníkem, anebo vynikajícím zástupcem své rasy v různých kynologických sportech, jako jsou dogdancing, agility,  flyball, obedience, dogfrisbee, a další
  • a protože je otužilá, je možné ji chovat celoročně venku; nikoli však uvázanou v kotci, ale s možností volného pohybu

Jestliže nemáte pro Border kolii dost času, raději si ji nepořizujte. Pokud by toto zvíře nemělo dostatek aktivního zaměstnání, bude postupně smutné, nervózní a dokonce se může stát i agresivním psem. A nepomohly by ani naše pejskonožky – vtipné ponožky s potiskem vašich psích miláčků.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení