Canisterapie

Jedná se o léčebnou terapii za pomoci psů (pes se latinsky řekne canis). Canisterapie je metoda, která je podpůrnou součástí celkové péče o člověka nemocného psychicky či tělesně, využívá pozitivní vliv psa na zdraví, čímž pomáhá zlepšit kvalitu života jedince. Zejména u dětí je kontakt se zvířetem velice účinný – pes se stává jejich kamarádem, a proto se děti péči nebrání, spolupracují a pozitivní léčebné výsledky se dostavují.

Canisterapii tedy můžeme nazvat rehabilitační a psychosociální metodou, působící příznivě na nemocného jedince. Může jít – jak již bylo zmíněno - o děti, ale i dospělé osoby a seniory, trpící různými psychickými poruchami a také třeba tělesným postižením. Canisterapii je možné využívat i u osob sociálně vyloučených.

Vycvičený pes, jako pomocník při léčbě, se používá při rehabilitaci (zejména polohování při onemocnění svalovými křečemi či svalovým třesem), u sluchově či mentálně postižených dětí, a také u autistů, kde se zvíře může stát vhodným prostředníkem mezi nimi a okolním světem.

Canisterapeut dokáže pomocí cvičeného psa aktivovat

  • paměť i celkové myšlení
  • komunikaci - řeč i neverbální projevy
  • motoriku - jemnou i hrubou (pohyb končetin, ale i jen prstů, chůzi, atd.)
  • orientaci jedince v prostoru i v čase
  • pomáhá rozvíjet sociální cítění

Přitom canisterapeut spolupracuje s dalším odborným zdravotním personálem jako je psycholog, logoped, fyzioterapeut, ergoterapeut, ale třeba i s pedagogy. Canisterapie se řadí do okruhu sociální rehabilitace.

Canisterapeutem se můžete stát i vy se svým psem. Je však nezbytné být kompetentní v oblasti znalostí kynologie a etologie psa, mít značné sociální dovednosti – vstřícná komunikace, empatie, znalost diagnóz, jež budete chtít pomocí psa léčit, určitá znalost psychologie. A pak musíte mít canisterapeutické zkoušky, před nimiž projdete canisterapeutickou průpravou, tj. teorií i praxí – a to vy i váš pes. Poté se můžete stát členem canisterapeutického týmu, který působí v rodinách s postiženými či sociálně znevýhodněnými osobami, v sociálních a zdravotních zařízeních, ve školách, apod.

A chcete-li mít sebe se svým školeným psem, eventuálně s vaším pacientem na pejskonožkáchči pejskožabkách, pošlete fotografii a my vám vtipné ponožky s těmito obrázky, anebo žabky s potiskem vyrobíme.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení