ČIVAVA a jejích TOP 5 vlastností

Že je Čivava nejmenší psí plemeno, to ví určitě každý z vás. Pochází ze střední Ameriky a údajně Čivavy původně žily volně v přírodě v norách a teprve později je Toltékové (Mexiko) domestikovali. Jako standardní plemeno byla Čivava uznána Mezinárodní kynologickou organizací až v roce 1942. To však nic nemění na tom, že tito psíci patří v evropských domácnostech k těm nejžádanějším.

Rozlišujeme dvě varianty Čivav – krátkosrsté (srst je trošku delší jen na ocase a na krku) a dlouhosrsté (srst je dlouhá, často vlnitá, na některých částech těla až třásňovitá). Barevně jsou čivavy vyvedeny v mnoha kombinacích a odstínech.

A jejich povaha? Psík je dost sebevědomý a dokonce i odvážný, ale většinou jen tehdy, má-li poblíž svého pána. Je-li osamocen, tak může být i bázlivý, ale to při jeho velikosti není nic divného.

Další povahové vlastnosti:

  • přestože je téměř miniaturní svým vzrůstem, má velice silnou osobnost a umí ji dát najevo
  • je dosti ostražitá a podezíravá; dokáže dokonce vycítit nebezpečnou situaci a spustí štěkot - proto by z ní byl dobrý hlídací pes
  • se „svými“ lidmi ráda tráví hodně času
  • je inteligentní, učenlivá a bývá úspěšná v kynologických sportovních aktivitách – agility

Závěrem ještě několik pokynů pro majitele čivavy:

  • učte ji přátelskému chování k dalším členům rodiny a k návštěvám
  • stanovte jasná výchovná pravidla, jinak Čivava brzy převezme velení nad vaší domácností
  • venku (na dvoře nebo na zahradě) ji nenechávejte bez dozoru, mohl by ji napadnout dravec
  • na zimní období potřebují čivavy teplý obleček, neboť jsou na chlad velmi choulostivé; z téhož důvodu je nemůžete chovat venku, ale jen v bytě
  • čivavu si pořizujte jen tehdy, máte-li děti starší 6 let; ty menší by mohly – byť nechtěně – pejskovi ublížit (přišlápnout ho, zalehnout, atd.)

Čivava je ideální pes do bytu. Zakoupit ji můžete v mnoha chovatelských stanicích, které najdete na internetu. Avšak pozor - prodejní cena bude o dost vyšší, než je tento psík. Co si však můžete pořídit levně, jsou naše pejskonožky– nafotíte si svou Čivavu a my její obrázky přeneseme na vtipné ponožky s potiskem, pro vás na míru.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení