Péče o kotě

Přinesli jste si domů od známých maličký chlupatý uzlíček, který prozatím občasně jen tak slabě mňoukne, a teď nevíte, co s ním? Ono to na první pohled vypadá, že kočky nepotřebují téměř žádnou péči, že je nakrmíte a o ostatní už se postarají samy. Avšak s kotětem, a obzvláště s takovým, které bylo odebráno od matky a má je v péči někdo jiný – tedy v tomto případě právě vy – je starostlivá péče na místě. To, že se koťátko už dokáže samo nakrmit z misky a není závislé na matčině kojení, je jen jedna stránka věci. O vše ostatní se musíte postarat vy, noví majitelé kotěte.

Než přejdete k základní tělesné a hygienické péči, musíte myslet na to, že kotě bylo zvyklé u matky se nejen nakrmit, ale také se schoulit k jejímu teplému tělu. I tohle musíte v několika prvních měsících zastat. Připravte koťátku menší, teploučký pelíšek a z něj si ho občas vezměte do náruče a hlaďte ho. Jednak si na vás lépe zvykne a jednak mu nebude chybět jeho původní kočičí rodinka. Malé děti držte prozatím od kotěte dál, aby ho netahaly a neublížily mu!

  • Krmení – aby bylo vaše kotě po všech stránkách zdravé, dopřejte mu kvalitní suché krmivo, určené pro jeho věk. K tomu můžete občas přidávat kapsičku, která odpovídá výživovému profilu koťat od 4 – 12 měsíců a zároveň podporuje obranyschopnost jejich organismu.
  • Čištění očí – někdy trpí koťata očními záněty a některé druhy koček produkují lepkavé slzy, které jim ulpívají na srsti pod očima. V těchto případech je potřeba koťátkům okolí očí čistit pomocí gázy, namočené v očním roztoku.
  • Koupání – některá koťata vodu milují, jiná ji nesnášejí. U koťat středně a dlouhosrstých je vodní lázeň nezbytná. Aby kotě mělo šanci si na vodu zvyknout, nejprve je otírejte jen vlhkou houbou; se skutečným koupáním nějaký čas počkejte, až budete mít jistotu, že se kotě vody nebojí. Používejte výhradně šampon určený pro koťata, nikoliv pro lidi! Po koupání nezapomeňte na pečlivé osušení, aby kotě nenastydlo (záleží na tom, zda chováte koťátko v bytě, anebo jestli je pouštíte ven).
  • Důležitá je rovněž péče o srst – a to právě u koček, které pobývají venku. Jednak jim odstraníte odumřelé chlupy, za druhé máte pod kontrolou případné parazity, ať přisáté či nikoliv.
  • Čištění čumáčku – zdravé kotě má čumáček vlhký a čistý. Pokud by se objevil nějaký sekret, odstraňte ho opět gázou, tentokrát namočenou v teplé vodě. Pokud by sekrece neustávala, obraťte se na veterináře.
  • Stříhání drápků – dávejte pozor, abyste drápky nezastřihli příliš hluboko a neporanili tak lůžko. Stříhání bude nutné, pokud máte kotě výhradně v bytě; dlouhými drápky by vám totiž vše rozškrábalo a potrhalo.

A abyste nezapomněli, jak vaše koťátko vypadalo, když bylo maličké, pořiďte jeho fotku a zašlete nám ji. Máme pro vás připravenu speciální službu kočkonožky – ponožky s fotkou. Jistě vám, případně vašim dětem, udělají radost.