Kavalír a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Že toto plemeno neznáte? Tak až tomuto psu nahlédnete do jeho nevinných očí, ihned si ho zamilujete. A budete-li se dívat déle, zjistíte, že za pohledem neviňátka se objevují jiskřičky šibalství.

Správný název tohoto společenského psího plemene je Kavalír King Charles Španěl. Dále je znám i King Charles Španěl, avšak nejedná se o dva alternativní názvy jednoho plemene, nýbrž se jedná o dvě velice podobná plemena, jejichž předchůdcem byl španělský lovecký pes. King Charles španěl má malé tělo, menší kulatou hlavu a velice krátký čenich, kdežto Kavalír má čenich i hlavu normální velikosti. Toto rozdělení na dvě plemena je uznáno od roku 1945.

Srst a její barvy

Dlouhá a hebká srst s velmi jemným zvlněním se nestříhá ani netrimuje. A proto potřebuje pravidelnou péči mytím, fénováním, kartáčováním a vyčesáváním. Dvakrát ročně srst líná.

Barevné variace Kavalíra mohou být následující:

  • Blenheim (BH) – perlově bílý podklad s kaštanovým probarvením (okolí očí a na lících, celé uši, boky, kořen ocasu)
  • Black and Tan (BT) – základem je lesklá a sytá černá; bílá je nežádoucí
  • Ruby (RU) – jednobarevné kaštanové až načervenalé zbarvení; opět bez bílých znaků
  • Tricolour (TR) – jak již název napovídá, jedná se o trojbarevnou srst: bílá a černá je rozložena rovnoměrně, s několika hnědými znaky

Povahové vlastnosti kavalíra

  • přizpůsobivé plemeno – má rád procházky a sportovní aktivity, ale stejně tak se rád povaluje na gauči
  • kavalír je klidný, bez známek útočnosti
  • veselý, přátelský a společenský pes; není rád sám, a proto ho nenechávejte dlouho doma, anebo zavřeného v kotci
  • pánovi a jeho rodině je naprosto oddaný
  • vhodné plemeno k dětem i seniorům

Základní výcvik zvládá Kavalír dobře, jen musíte být důslední. Kromě toho se naučí i jiné kousky – hledat předměty, chytat míček ve vzduchu, aportovat předměty. Ze sportovních aktivit zvládá téměř všechny – agility,  fly ball, dogdancing, dogfrisbee, coursing i dogtrekking. A navíc je to milý a věrný kamarád.

Kavalíři mají dědičné sklony k onemocněním srdce a díky velkým chlupatým svěšeným uším trpí na záněty zvukovodu – proto je nutné věnovat dostatečnou péči ušní hygieně.

Svého Kavalírka si u nás můžete nechat natisknout na ponožky, žabky či nákrčník.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení