Kavalír a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Že toto plemeno neznáte? Tak až tomuto psu nahlédnete do jeho nevinných očí, ihned si ho zamilujete. A budete-li se dívat déle, zjistíte, že za pohledem neviňátka se objevují jiskřičky šibalství.

Správný název tohoto společenského psího plemene je Kavalír King Charles Španěl. Dále je znám i King Charles Španěl, avšak nejedná se o dva alternativní názvy jednoho plemene, nýbrž se jedná o dvě velice podobná plemena, jejichž předchůdcem byl španělský lovecký pes. King Charles španěl má malé tělo, menší kulatou hlavu a velice krátký čenich, kdežto Kavalír má čenich i hlavu normální velikosti. Toto rozdělení na dvě plemena je uznáno od roku 1945.

Srst a její barvy

Dlouhá a hebká srst s velmi jemným zvlněním se nestříhá ani netrimuje. A proto potřebuje pravidelnou péči mytím, fénováním, kartáčováním a vyčesáváním. Dvakrát ročně srst líná.

Barevné variace Kavalíra mohou být následující:

  • Blenheim (BH) – perlově bílý podklad s kaštanovým probarvením (okolí očí a na lících, celé uši, boky, kořen ocasu)
  • Black and Tan (BT) – základem je lesklá a sytá černá; bílá je nežádoucí
  • Ruby (RU) – jednobarevné kaštanové až načervenalé zbarvení; opět bez bílých znaků
  • Tricolour (TR) – jak již název napovídá, jedná se o trojbarevnou srst: bílá a černá je rozložena rovnoměrně, s několika hnědými znaky

Povahové vlastnosti kavalíra

  • přizpůsobivé plemeno – má rád procházky a sportovní aktivity, ale stejně tak se rád povaluje na gauči
  • kavalír je klidný, bez známek útočnosti
  • veselý, přátelský a společenský pes; není rád sám, a proto ho nenechávejte dlouho doma, anebo zavřeného v kotci
  • pánovi a jeho rodině je naprosto oddaný
  • vhodné plemeno k dětem i seniorům

Základní výcvik zvládá Kavalír dobře, jen musíte být důslední. Kromě toho se naučí i jiné kousky – hledat předměty, chytat míček ve vzduchu, aportovat předměty. Ze sportovních aktivit zvládá téměř všechny – agility,  fly ball, dogdancing, dogfrisbee, coursing i dogtrekking. A navíc je to milý a věrný kamarád.

Kavalíři mají dědičné sklony k onemocněním srdce a díky velkým chlupatým svěšeným uším trpí na záněty zvukovodu – proto je nutné věnovat dostatečnou péči ušní hygieně.

Svého Kavalírka si u nás můžete nechat natisknout na ponožky, žabky či nákrčník.