Hlodavci jako domácí mazlíčci

V mnoha rodinách se jako domácí mazlíčci chovají místo psů a koček spíš hlodavci. Je to z mnoha důvodů pochopitelné – jsou menší, zpravidla nepotřebují venčení, mohou přežívat v přiděleném pelíšku, spotřebují méně potravy, většina jich je mazlivých a zábavných, takže si s nimi užije radostné chvíle nejen dítě, ale celá rodina. Pojďme se podívat, kteří hlodavci se v našich domácnostech objevují nejčastěji a na způsob jejich chovu.

 • Morče domácí (Cavia porcellus) - jeho původním domovem je Jižní Amerika, ale později se jeho chov rozšířil po celém světě.Coby mazlíček se morče chovalo v bohatých rodinách již na počátku 18. století. Morčata jsou zvířátka velice společenská - obzvláště samice, a tak je možný i skupinový chov. Avšak lepší je pouze jeden sameček, neboť ti se začínají velice brzy mezi sebou prát. A to, i když jsou to sourozenci, a žijí spolu odjakživa. Ovšem nechcete-li si přímo pořídit chov morčat, nemějte morčecí pár pohromadě – pohlavní dospělost samic je dosažena během 10 týdnů a pak mohou mít každé tři měsíce mladé. Morče se dožívá čtyř až deseti let.
  A v čem byste měli morče chovat?V dostatečně prostorné kleci, anebo v akváriu či teráriu. Tam by mělo ještě mít svůj malý domeček, kam si můžete podle potřeby zalézt.
  Zkušenosti některých chovatelů jsou takové, že necháte-li morče žít i v nízké plastové přepravce, samo si zajde na procházku po bytě a na svůj „záchod“ a vykonat hygienu se do bedničky zase vrátí. Rovněž tak k jídlu a pití.
  Morčata se moc ráda se mazlí, zalézají majiteli za tričko a běhají v rychlém trysku, při němž se obracejí smykem a provádí přitom ještě legrační poskoky. Kdybyste chtěli mít svůj vlastní obrázek na vtipných ponožkách, žabkách nebo nákrčníku, vyfoťte s morčetem sebe nebo vaše děti a my pro vás objednané produkty vyrobíme na zakázku.
  A závěrem ještě poznámka – nezapomínejte morčatům stříhat drápky.

 • Zakrslý králík – byl vyšlechtěn v Anglii, a protože je citlivý na výkyvy teplot a počasí vůbec, je určen jen jako mazlíček pro domácí chov. Krmí se senem i čerstvou trávou, listím a granulemi k jeho výživě určenými. Tento malý králík, stejně jako morče – samice, požírá své bobky, neboť jsou zdrojem vitamínů a bílkovin.
 • Křeček, pískomil, osmák, činčila, veverka, krysa, fretka – tohle všechno si lidé pořizují domů coby mazlíčka. O každém druhu je zapotřebí nastudovat něco o výživě, způsobu chovu a také o jejich vlastnostech, abyste se později nedivili, až se vám fretka prokouše do gauče a pobude tam několik dní – a to včetně vykonávání potřeby.