Hlodavci jako domácí mazlíčci

V mnoha rodinách se jako domácí mazlíčci chovají místo psů a koček spíš hlodavci. Je to z mnoha důvodů pochopitelné – jsou menší, zpravidla nepotřebují venčení, mohou přežívat v přiděleném pelíšku, spotřebují méně potravy, většina jich je mazlivých a zábavných, takže si s nimi užije radostné chvíle nejen dítě, ale celá rodina. Pojďme se podívat, kteří hlodavci se v našich domácnostech objevují nejčastěji a na způsob jejich chovu.

 • Morče domácí (Cavia porcellus) - jeho původním domovem je Jižní Amerika, ale později se jeho chov rozšířil po celém světě.Coby mazlíček se morče chovalo v bohatých rodinách již na počátku 18. století. Morčata jsou zvířátka velice společenská - obzvláště samice, a tak je možný i skupinový chov. Avšak lepší je pouze jeden sameček, neboť ti se začínají velice brzy mezi sebou prát. A to, i když jsou to sourozenci, a žijí spolu odjakživa. Ovšem nechcete-li si přímo pořídit chov morčat, nemějte morčecí pár pohromadě – pohlavní dospělost samic je dosažena během 10 týdnů a pak mohou mít každé tři měsíce mladé. Morče se dožívá čtyř až deseti let.
  A v čem byste měli morče chovat?V dostatečně prostorné kleci, anebo v akváriu či teráriu. Tam by mělo ještě mít svůj malý domeček, kam si můžete podle potřeby zalézt.
  Zkušenosti některých chovatelů jsou takové, že necháte-li morče žít i v nízké plastové přepravce, samo si zajde na procházku po bytě a na svůj „záchod“ a vykonat hygienu se do bedničky zase vrátí. Rovněž tak k jídlu a pití.
  Morčata se moc ráda se mazlí, zalézají majiteli za tričko a běhají v rychlém trysku, při němž se obracejí smykem a provádí přitom ještě legrační poskoky. Kdybyste chtěli mít svůj vlastní obrázek na vtipných ponožkách, žabkách nebo nákrčníku, vyfoťte s morčetem sebe nebo vaše děti a my pro vás objednané produkty vyrobíme na zakázku.
  A závěrem ještě poznámka – nezapomínejte morčatům stříhat drápky.

 • Zakrslý králík – byl vyšlechtěn v Anglii, a protože je citlivý na výkyvy teplot a počasí vůbec, je určen jen jako mazlíček pro domácí chov. Krmí se senem i čerstvou trávou, listím a granulemi k jeho výživě určenými. Tento malý králík, stejně jako morče – samice, požírá své bobky, neboť jsou zdrojem vitamínů a bílkovin.
 • Křeček, pískomil, osmák, činčila, veverka, krysa, fretka – tohle všechno si lidé pořizují domů coby mazlíčka. O každém druhu je zapotřebí nastudovat něco o výživě, způsobu chovu a také o jejich vlastnostech, abyste se později nedivili, až se vám fretka prokouše do gauče a pobude tam několik dní – a to včetně vykonávání potřeby.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení