Pořídit si kočku nebo kocoura?

Ona to bude nejspíš záležitost zcela individuální.  Možná, že obecně nezáleží ani tak na pohlaví zvířete, jako na tom, jaký záměr s ním máte. A jestli je budete chovat v bytě, anebo na zahradě. A pokud se nechcete specializovat na chov a prodej koťat, je spíš než pohlaví mnohem důležitější obstarat si malé koťátko, které si vychováte podle svého, než větší kočku, která si přinese zvyky a zlozvyky od předchozích majitelů.

Na pohlaví záleží pochopitelně tehdy, chcete-li se dočkat koťat. Jestliže vaše kočičí slečna bude žít na venku, brzy se sama postará o to, aby bylo její potomstvo co nejdříve na světě. A své mladé vám některé kočky přinesou ukázat i vícekrát za rok. Jestliže máte ušlechtilé kočičí plemeno doma, budete muset kočičce sehnat ženicha.

Venkovní kocour se bude po nocích toulat, vyhledávat pranice se svými kočičími soky v okolí a každou chvílí přinese nějaký šrám z bitvy. Ráno se přijde nakrmit, pomazlit, a pak celý den vyspává. A v noci znovu do terénu!

Co se mazlivosti týká, zkušenost nám ukázala, že obě pohlaví jsou na tom stejně, jen kočka se víc drží u domu, takže se mazlí častěji.

A jak je to s chytáním myší? Naše kočky ulovenou myš, a někdy i vrabce, zakousnou a přinesou nám je na rohožku. Je zvláštní, že to dělají obě, přestože jsou každá z jiného vrhu a od jiného kocoura.

A jak to mají s lovením kocouři? To se nám zatím nepodařilo zjistit. Ten náš – jak už bylo řečeno -  se toulá nebo spí. Jen ten druhý, kastrovaný (toho jsme našli zbídačeného u lesa a ujali jsme se ho), se drží na nádvoří a kočky se s ním chodí mazlit.

V případě, že chcete mít šelmu kočkovitou doma a o koťata zájem nemáte, nechte zvířátko vykastrovat, ať jde o to či ono pohlaví.

Takže o tom, zda si pořídit kočičku či kocourka si musí nakonec stejně rozhodnout každý sám za sebe. My jsme první kotě vybírali podle toho, jak se nám vzhledově, tj. barevností a stavbou hlavičky, líbilo. A vůbec jsme nevěděli, kdo se to k nám vlastně nastěhoval. No, byla to kočka venkovní, která postupně začala svůj rod až nekontrolovaně rozšiřovat. A už je jich víc než nás!

Chcete-li mít obrázek vaší kočky na vtipných ponožkách – nechte si je u nás vyrobit na zakázku jako originální památku.