Štěně s PP nebo bez

Co je to průkaz původu štěněte? Je to listina vydaná na základě plemenné knihy psů. Kromě jména, pohlaví, barvy a druhu srsti, chovatelské stanice, tetování, atd., je důležitou součástí PP čtyřgenerační rodokmen štěněte, včetně výsledků z výstav a zkoušek, zdravotních vyšetření a potvrzení chovnosti.

Chystáte-li si pořídit štěně, pravděpodobně se doma budete radit, zda koupit psa s průkazem původu, anebo bez něj. Zásadní rozhodnutí učiní nakonec každý podle svých preferencí, případně finančních možností, ale i tak vám snad můžeme být nápomocni několika užitečnými radami.

Nahlíží-li na celou záležitost laik, může si myslet, že rozdíl je pouze v ceně zvířete. Avšak opak je pravdou. Mezi štěňaty s PP a bez PP je opravdu několik zásadních rozdílů.

  • Štěně s průkazem původu – znamená to především, že zvíře pochází z kontrolovaného chovu v chovatelských a šlechtitelských stanicích. Jeho rodiče podstupují zdravotní, povahové i vzhledové kontroly. A PP je vlastně jakási záruka o tom, že pes má skutečně takové genetické vlastnosti, jaké přináleží danému plemeni. Čím významnější chovatelská stanice, tím ovšem vyšší cena. Ta se odvíjí od výstavních úspěchů rodičů, množství pracovních zkoušek a od konkrétního vzhledu štěněte - zkušení chovatelé poznají, které štěně má předpoklady pro výstavy, anebo třeba pro sportovní výkony, a podobně.
  • Štěňata bez průkazu původu, jinými slovy čistokrevný pes bez PP – i ta mohou být od rodičů s PP, avšak vyskytla se nějaká vada, která je vyloučila z dalšího chovu. Tato štěňata jsou pochopitelně výrazně levnější, ovšem jestliže se pro tento nákup rozhodnete, jeďte se na pejska nejprve podívat a prohlédněte si matku i celý vrh. U psa bez PP nemáte žádnou záruku vzhledu, zdraví ani povahových vlastností toho kterého plemene.

Na druhé straně ovšem někdy takzvané „vady“ tkví třeba jen v barevné nesrovnalosti, nestandardní srsti, anebo v jiné nepatrné odlišnosti exteriéru od požadavků daného plemene, což běžnému majiteli psa nevadí. 

Ať už máte pejska s PP či bez, nechte si ho zvěčnit na ponožkynákrčník či žabky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení