Štěně s PP nebo bez

Co je to průkaz původu štěněte? Je to listina vydaná na základě plemenné knihy psů. Kromě jména, pohlaví, barvy a druhu srsti, chovatelské stanice, tetování, atd., je důležitou součástí PP čtyřgenerační rodokmen štěněte, včetně výsledků z výstav a zkoušek, zdravotních vyšetření a potvrzení chovnosti.

Chystáte-li si pořídit štěně, pravděpodobně se doma budete radit, zda koupit psa s průkazem původu, anebo bez něj. Zásadní rozhodnutí učiní nakonec každý podle svých preferencí, případně finančních možností, ale i tak vám snad můžeme být nápomocni několika užitečnými radami.

Nahlíží-li na celou záležitost laik, může si myslet, že rozdíl je pouze v ceně zvířete. Avšak opak je pravdou. Mezi štěňaty s PP a bez PP je opravdu několik zásadních rozdílů.

  • Štěně s průkazem původu – znamená to především, že zvíře pochází z kontrolovaného chovu v chovatelských a šlechtitelských stanicích. Jeho rodiče podstupují zdravotní, povahové i vzhledové kontroly. A PP je vlastně jakási záruka o tom, že pes má skutečně takové genetické vlastnosti, jaké přináleží danému plemeni. Čím významnější chovatelská stanice, tím ovšem vyšší cena. Ta se odvíjí od výstavních úspěchů rodičů, množství pracovních zkoušek a od konkrétního vzhledu štěněte - zkušení chovatelé poznají, které štěně má předpoklady pro výstavy, anebo třeba pro sportovní výkony, a podobně.
  • Štěňata bez průkazu původu, jinými slovy čistokrevný pes bez PP – i ta mohou být od rodičů s PP, avšak vyskytla se nějaká vada, která je vyloučila z dalšího chovu. Tato štěňata jsou pochopitelně výrazně levnější, ovšem jestliže se pro tento nákup rozhodnete, jeďte se na pejska nejprve podívat a prohlédněte si matku i celý vrh. U psa bez PP nemáte žádnou záruku vzhledu, zdraví ani povahových vlastností toho kterého plemene.

Na druhé straně ovšem někdy takzvané „vady“ tkví třeba jen v barevné nesrovnalosti, nestandardní srsti, anebo v jiné nepatrné odlišnosti exteriéru od požadavků daného plemene, což běžnému majiteli psa nevadí. 

Ať už máte pejska s PP či bez, nechte si ho zvěčnit na ponožkynákrčník či žabky.