Koupání psů

Jisté je, že o srst každého psa je nutné se starat. Záleží přirozeně na jejím typu – některá zvířata je nezbytné kartáčovat a pročesávat denně (dlouhosrstí: kolie, sheltie, aj.), krátkosrstým a hladkosrstým psů stačí kartáčování 1x týdně a některé je zapotřebí pravidelně koupat. Každý majitel psa by se měl o plemenu, které chová, dostatečně poučit, aby věděl, jaký způsob hygieny je pro psa nejen příjemný, ale hlavně prospěšný. Jsou psi, kteří koupání nesnášejí a jiní vám cestou kolem rybníka hupsnou do vody, aniž byste je k tomu vyzvali.

No, ale jak je to s koupáním doma? Psi by se neměli koupat ve vaší vaně. Malým plemenům můžete pořídit dětskou vaničku, velké psy byste měli koupat venku, nejlépe na zahradě. Ale vzít psa a strčit ho do vany nestačí. Právě před koupelí je nutné srst pořádně vyčesat, zbavit ji odumřelých chlupů a chuchvalců a hezky ji „načechrat“, aby se voda a šampon dostaly až na kůži.

A když jsme u šamponu – jaký vlastně použít? Rozhodně ne ten, který užíváte vy. Zakupte šampon pro psy a chcete-li, můžete pak ještě přidat kondicionér.

Po nanesení šamponu naředěného vodou vydrbejte prsty psa až na kůži, abyste ho zbavili kvasinek, bakterií, případně plísní. Poté použijte masážní kartáč a ještě tělo kartáčujte „po srsti“. Oči a jejich okolí můžete vymýt borovou vodou – tam použijte buničinu nebo jemnou houbičku. Stejně tak postupujte u intimních partií. Vykoupaného psa oplachujte velmi důkladně, nejlépe několikrát, aby se všechen šampon i s uvolněnými nečistotami a tukem dokonale odstranily.

Teď můžete psovi na srst nanést kondicionér. Dobře si přečtěte návod, abyste věděli, zda přípravek oplachovat či nikoliv. A také se některé kondicionéry nanáší přímo, jiné se ředí s vlažnou vodou. Přidáte-li ještě výživný olej, můžete tak posílit regeneraci kůže i srsti.

No a nakonec zbývá psa vysušit. Optimální způsob je zabalit ho do jeho vlastní osušky, a nechat, aby se přebytečná voda do ní sama vsákla. Tak lze předejít zacuchání srsti při sušení typu „drbáním ručníkem“. Psa můžete vlažným vzduchem vyfénovat a přitom mu srst pročesávat. Pokud zrovna váš pes nemá koupání rád, bude dobré, abyste u něj byli dva – jeden si s ním bude povídat nebo ho přidržovat, na druhém zůstane hygienická procedura.

Jestliže budete chtít psa nechat stříhat v salonu, vždy ho před tím pečlivě vykoupejte – z vyčištěné a upravené srsti dokáže psí kadeřnice vykouzlit skvělý střih, což by ze zacuchaných a slepených chlupů nešlo.

Při koupání si můžete pejska vyfotit a my vám s ním vyrobíme buď vtipné ponožky, nebo nákrčník s jeho fotografií, případně žabky.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení