Koupání psů

Jisté je, že o srst každého psa je nutné se starat. Záleží přirozeně na jejím typu – některá zvířata je nezbytné kartáčovat a pročesávat denně (dlouhosrstí: kolie, sheltie, aj.), krátkosrstým a hladkosrstým psů stačí kartáčování 1x týdně a některé je zapotřebí pravidelně koupat. Každý majitel psa by se měl o plemenu, které chová, dostatečně poučit, aby věděl, jaký způsob hygieny je pro psa nejen příjemný, ale hlavně prospěšný. Jsou psi, kteří koupání nesnášejí a jiní vám cestou kolem rybníka hupsnou do vody, aniž byste je k tomu vyzvali.

No, ale jak je to s koupáním doma? Psi by se neměli koupat ve vaší vaně. Malým plemenům můžete pořídit dětskou vaničku, velké psy byste měli koupat venku, nejlépe na zahradě. Ale vzít psa a strčit ho do vany nestačí. Právě před koupelí je nutné srst pořádně vyčesat, zbavit ji odumřelých chlupů a chuchvalců a hezky ji „načechrat“, aby se voda a šampon dostaly až na kůži.

A když jsme u šamponu – jaký vlastně použít? Rozhodně ne ten, který užíváte vy. Zakupte šampon pro psy a chcete-li, můžete pak ještě přidat kondicionér.

Po nanesení šamponu naředěného vodou vydrbejte prsty psa až na kůži, abyste ho zbavili kvasinek, bakterií, případně plísní. Poté použijte masážní kartáč a ještě tělo kartáčujte „po srsti“. Oči a jejich okolí můžete vymýt borovou vodou – tam použijte buničinu nebo jemnou houbičku. Stejně tak postupujte u intimních partií. Vykoupaného psa oplachujte velmi důkladně, nejlépe několikrát, aby se všechen šampon i s uvolněnými nečistotami a tukem dokonale odstranily.

Teď můžete psovi na srst nanést kondicionér. Dobře si přečtěte návod, abyste věděli, zda přípravek oplachovat či nikoliv. A také se některé kondicionéry nanáší přímo, jiné se ředí s vlažnou vodou. Přidáte-li ještě výživný olej, můžete tak posílit regeneraci kůže i srsti.

No a nakonec zbývá psa vysušit. Optimální způsob je zabalit ho do jeho vlastní osušky, a nechat, aby se přebytečná voda do ní sama vsákla. Tak lze předejít zacuchání srsti při sušení typu „drbáním ručníkem“. Psa můžete vlažným vzduchem vyfénovat a přitom mu srst pročesávat. Pokud zrovna váš pes nemá koupání rád, bude dobré, abyste u něj byli dva – jeden si s ním bude povídat nebo ho přidržovat, na druhém zůstane hygienická procedura.

Jestliže budete chtít psa nechat stříhat v salonu, vždy ho před tím pečlivě vykoupejte – z vyčištěné a upravené srsti dokáže psí kadeřnice vykouzlit skvělý střih, což by ze zacuchaných a slepených chlupů nešlo.

Při koupání si můžete pejska vyfotit a my vám s ním vyrobíme buď vtipné ponožky, nebo nákrčník s jeho fotografií, případně žabky.