Sheltie a jejích TOP 5 skvělých vlastností

Shetlandský ovčák neboli Sheltie je sice menší pes, avšak velkého srdce, s vysokou inteligencí a půvabného až líbezného vzhledu. Patří mezi ovčácká, pastevecká a honácká plemena. U nás však nemá v této činnosti využití a chová se v rodinách převážně jako pes společenský.

Sheltie byla pravděpodobně vyšlechtěna křížením Dlouhosrstých kolií s Keltskými ovčáky či původními Špicovitými psy z Shetlandských ostrovů. Má krásnou dlouhou srst hrubé textury, s hustou podsadou, bohatým límcem i náprsenkou, v barvách zlatá (sable), sobolí, tricolor (sytě černá na těle, s rezavým pálením a bílou barvou na hrudi, nohou a konci ocasu), bicolor (černo-bílá, černo-tříslová), modře mramorovaná (blue merle – Sheltie tohoto zabarvení mívá jedno oko modré). Přesto, že patří Sheltie k menším plemenům, je dobře a pevně stavěná.

A co se povahy týká?

  • bezproblémová, inteligentní a vnímavá
  • učenlivá a pozorná; dobře snáší výcvik a dosahuje velkých úspěchů v agility – rychle chápe překážky
  • vhodná pro dogdancing disciplínu
  • příchylná k pánovi a oddaná rodině (i dětem); vůči cizím osobám je rezervovanější, až uzavřená
  • dokáže být mírná i temperamentní, ale také ostražitá
  • s ostatními domácími zvířaty se dobře snáší – není konfliktní

Rozhodnete-li se pro chov Sheltie, anebo ji už doma máte, musíte jí věnovat určitou péči. Je nezbytné jí vyčesávat či kartáčovat srst – zejména za ušima se často tvoří chuchvalce. Koupání a sprchování je nutné jen v případech velkého zablácení či jiného znečištění. Občas Sheltii vymývejte borovou vodou oči, vyčistěte uši a zkontrolujte chrup, zda se netvoří zubní kámen. Udržujte jí krátké drápky.

Majitelé tohoto plemene se často se svými miláčky účastní výstav, ale to už každý z nich přesně ví (zpravidla jsou členy Sheltie Clubu), jakou stavbu těla, celkový vzhled i vlastnosti má každý jedinec mít, aby nad ostatními dokázal zvítězit.

A kdybyste chtěli mít obrázek Sheltie na nákrčníku, vtipných ponožkách pejskonožkách či na žabkách, neváhejte nás kontaktovat.