Sheltie a jejích TOP 5 skvělých vlastností

Shetlandský ovčák neboli Sheltie je sice menší pes, avšak velkého srdce, s vysokou inteligencí a půvabného až líbezného vzhledu. Patří mezi ovčácká, pastevecká a honácká plemena. U nás však nemá v této činnosti využití a chová se v rodinách převážně jako pes společenský.

Sheltie byla pravděpodobně vyšlechtěna křížením Dlouhosrstých kolií s Keltskými ovčáky či původními Špicovitými psy z Shetlandských ostrovů. Má krásnou dlouhou srst hrubé textury, s hustou podsadou, bohatým límcem i náprsenkou, v barvách zlatá (sable), sobolí, tricolor (sytě černá na těle, s rezavým pálením a bílou barvou na hrudi, nohou a konci ocasu), bicolor (černo-bílá, černo-tříslová), modře mramorovaná (blue merle – Sheltie tohoto zabarvení mívá jedno oko modré). Přesto, že patří Sheltie k menším plemenům, je dobře a pevně stavěná.

A co se povahy týká?

  • bezproblémová, inteligentní a vnímavá
  • učenlivá a pozorná; dobře snáší výcvik a dosahuje velkých úspěchů v agility – rychle chápe překážky
  • vhodná pro dogdancing disciplínu
  • příchylná k pánovi a oddaná rodině (i dětem); vůči cizím osobám je rezervovanější, až uzavřená
  • dokáže být mírná i temperamentní, ale také ostražitá
  • s ostatními domácími zvířaty se dobře snáší – není konfliktní

Rozhodnete-li se pro chov Sheltie, anebo ji už doma máte, musíte jí věnovat určitou péči. Je nezbytné jí vyčesávat či kartáčovat srst – zejména za ušima se často tvoří chuchvalce. Koupání a sprchování je nutné jen v případech velkého zablácení či jiného znečištění. Občas Sheltii vymývejte borovou vodou oči, vyčistěte uši a zkontrolujte chrup, zda se netvoří zubní kámen. Udržujte jí krátké drápky.

Majitelé tohoto plemene se často se svými miláčky účastní výstav, ale to už každý z nich přesně ví (zpravidla jsou členy Sheltie Clubu), jakou stavbu těla, celkový vzhled i vlastnosti má každý jedinec mít, aby nad ostatními dokázal zvítězit.

A kdybyste chtěli mít obrázek Sheltie na nákrčníku, vtipných ponožkách pejskonožkách či na žabkách, neváhejte nás kontaktovat.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení