LABRADOR a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Ten, kdo hledá veselého psího kamaráda, člena rodiny a parťáka, může zvolit toto plemeno. Labradora je možné mít jak v bytě, tak i na zahradě. Musí však mít dostatek volného pohybu a nejšťastnější bude, když bude moci dělat všechno s vámi – ať už je to na gauči, u vody, na zahradě, anebo v lese. Labradorský retrívr je pes přátelský, rodinný a společenský, a nejšťastnější je tehdy, když může cokoli podnikat se členy své rodiny. Kromě aportování je vhodné agility.

Předkem tohoto plemena je se vší pravděpodobností lovecký novofoundlandský pes (Kanada), který měl vynikající aportovací schopnosti. Z Kanady byl v letech 1880 – 1885 dovážen do Anglie, kde ho dále šlechtili. Pojmenování plemena Labradorský retrívr se užívá od roku 1839.

Stavba těla Labradora je mohutná; mají silný hrudník i krk, a širokou lebku. Díky takto kompaktně stavěnému tělu trpí starší psi často onemocněním kloubů (v těchto případech je potřeba dát pozor na nadváhu). Fenky jsou znatelně menší. Srst mají Labradorští retrívři krátkou a tak hustou, že její horní vrstva vůbec nepropouští vodu a navíc jsou tak výborně přizpůsobeni zimě. Zabarvení srsti je černé, žluté (nejsvětlejší žluto-béžový odstín), zlaté (žlutá s přechodem do sytě béžové až hnědé), nebo čokoládově hnědé. Péče o srst spočívá v kartáčování a občasném mytí speciálním psím šamponem. Labrador je tak krásný, že byste ho jistě rádi měli i na vtipných ponožkách s fotkou (tuto službu vám můžeme poskytnout).

Vlastnosti a povahové rysy Labradora:

  • přátelská povaha – příliš se nehodí k hlídání (postrádá agresivitu)
  • je bystrý a dobře se cvičí, protože každý povel plní s radostí
  • miluje vodu a je vynikající plavec, neboť má blány mezi prsty

Dnes slouží Labrador jako vodící a asistenční pes pro zrakově postižené osoby a je využíván v canisterapii. Používán je také ještě jako lovecký pes, neboť je dokonalý v aportování. Především je však vynikajícím společníkem v mnoha domácnostech.