Zvířata a Silvestr

Většina z nás si už jistě všimla, že ne každý se na Silvestra raduje. To, že lidé slaví, baví se a pouští rachejtle neznamená, že se baví zcela všichni. Pro většinu zvířat, ať už volně žijících či domácích mazlíčků, je Silvestr utrpení.

Volně žijící zvířata netuší, co se děje, mají strach a utíkají, často potom skočí do silnice přímo pod auto. Jiná zkrátka zemřou strachem. Domácí mazlíčci se nám schovávají pod stůl, schoulí se v koutě a klepou se jako o život. O ty se alespoň můžeme trochu postarat a snažit se je uklidnit. To ale stejně nic nezmění na jejich strachu.

Je jasné, že se nikdy nepodaří slavit Silvestr naprosto bez rachejtlí. Je však možné to omezit. Rachejtle a petardy totiž lidé používají již celý prosinec, naprosto zbytečně. Bylo by vhodné, aby se používaly až přímo poslední den v roce. Tak by se omezilo jejich využívání a zvířata by alespoň trpěla o to méně.

Psy je dobré držet doma, aby se strachy nezaběhli, jelikož by se poté mohli ztratit a nenalézt cestu domů. U psů je hodně důležité, na co jsou zvyklí. Pokud je odmalička učíme na různé zvuky a rány, nebudou mít z ohňostroje takový strach. Tento trénink by měl být ale prováděn pouze pod dohledem zkušeného odborníka – do takových záležitostí se rozhodně nepouštějte sami, jelikož pouhé procházení se zvířetem venku v době ohňostroje, aby si na to zvíře zvyklo, může mít nemilé následky. Záleží také na reakcích člověka. Pes svému pánovi důvěřuje a když ze svého pána vycítí, že se nebojí, usoudí, že asi není důvod se bát.

Zde pár tipů, jak nejvíce pomoci svému pejskovi:

  • vyvenčete pejska brzy a nechte ho pořádně proběhnout, aby se co nejvíce unavil
  • rozhodně nenechávejte pejska samotného, pořádně se mu věnujte
  • připravte mu úkryt, ve kterém se bude cítit bezpečně
  • v nejhorším případě využijte léky na uklidnění – po předchozí konzultaci s veterinářem!

Pro kočky je nejvhodnější také je držet doma a dopřát jim nějaké nenápadné místo, kam se mohou schovat. Budou za něj mnohem vděčnější, než když je budete chovat v náruči.

Tipy, jak pomoci kočičce:

  • připravte úkryt, ve kterém se bude cítit bezpečně
  • ani kočku nenechávejte zcela samotnou a věnujte se jí
  • ohlídejte, aby neutekla ven
  • v nejhorším případě také využijte léky na uklidnění – konzultujte předem s veterinářem

Buďte ohleduplní a snažte se, aby zvířata trpěla co nejméně. Užijte si s nimi večer a jako vzpomínku si můžete pořídit jejich fotku, kterou vám natiskneme na ponožky, žabky či nákrčník. Budete mít krásnou památku a budete originální.