Zvířata a Silvestr

Většina z nás si už jistě všimla, že ne každý se na Silvestra raduje. To, že lidé slaví, baví se a pouští rachejtle neznamená, že se baví zcela všichni. Pro většinu zvířat, ať už volně žijících či domácích mazlíčků, je Silvestr utrpení.

Volně žijící zvířata netuší, co se děje, mají strach a utíkají, často potom skočí do silnice přímo pod auto. Jiná zkrátka zemřou strachem. Domácí mazlíčci se nám schovávají pod stůl, schoulí se v koutě a klepou se jako o život. O ty se alespoň můžeme trochu postarat a snažit se je uklidnit. To ale stejně nic nezmění na jejich strachu.

Je jasné, že se nikdy nepodaří slavit Silvestr naprosto bez rachejtlí. Je však možné to omezit. Rachejtle a petardy totiž lidé používají již celý prosinec, naprosto zbytečně. Bylo by vhodné, aby se používaly až přímo poslední den v roce. Tak by se omezilo jejich využívání a zvířata by alespoň trpěla o to méně.

Psy je dobré držet doma, aby se strachy nezaběhli, jelikož by se poté mohli ztratit a nenalézt cestu domů. U psů je hodně důležité, na co jsou zvyklí. Pokud je odmalička učíme na různé zvuky a rány, nebudou mít z ohňostroje takový strach. Tento trénink by měl být ale prováděn pouze pod dohledem zkušeného odborníka – do takových záležitostí se rozhodně nepouštějte sami, jelikož pouhé procházení se zvířetem venku v době ohňostroje, aby si na to zvíře zvyklo, může mít nemilé následky. Záleží také na reakcích člověka. Pes svému pánovi důvěřuje a když ze svého pána vycítí, že se nebojí, usoudí, že asi není důvod se bát.

Zde pár tipů, jak nejvíce pomoci svému pejskovi:

  • vyvenčete pejska brzy a nechte ho pořádně proběhnout, aby se co nejvíce unavil
  • rozhodně nenechávejte pejska samotného, pořádně se mu věnujte
  • připravte mu úkryt, ve kterém se bude cítit bezpečně
  • v nejhorším případě využijte léky na uklidnění – po předchozí konzultaci s veterinářem!

Pro kočky je nejvhodnější také je držet doma a dopřát jim nějaké nenápadné místo, kam se mohou schovat. Budou za něj mnohem vděčnější, než když je budete chovat v náruči.

Tipy, jak pomoci kočičce:

  • připravte úkryt, ve kterém se bude cítit bezpečně
  • ani kočku nenechávejte zcela samotnou a věnujte se jí
  • ohlídejte, aby neutekla ven
  • v nejhorším případě také využijte léky na uklidnění – konzultujte předem s veterinářem

Buďte ohleduplní a snažte se, aby zvířata trpěla co nejméně. Užijte si s nimi večer a jako vzpomínku si můžete pořídit jejich fotku, kterou vám natiskneme na ponožky, žabky či nákrčník. Budete mít krásnou památku a budete originální.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení