Péče o psí srst

Když už jsme se rozhodli chovat psa, musíme se o něj také náležitě starat. Nestačí jen předložit mu krmení, občas ho vzít na procházku, anebo se s ním trochu pomazlit. To by zdaleka nestačilo.

Jednou z věcí, kterou není radno zanedbávat, je psí srst. Každá rasa má srst jinou, ale některé zásady platí obecně. Krátkosrstá plemena potřebují jen občasné zastřižení a kartáčování. U dlouhosrstých je péče o srst náročnější. Kartáčování i stříhání musíme provádět častěji, včetně mytí speciálními psími šampony a případně kondicionéry pro snazší rozčesávání. Á propos – až budete svého psa koupat, nezapomeňte na to, že každý se potřebuje po koupeli pořádně oklepat, byť jste ho po koupeli utřeli osuškou. A při takovém oklepání se zbytky vody rozstříknout všude. Tak s tím počítejte, abyste nebyli překvapeni a nepřišli třeba i k nějaké škodě.

Zanedbaná srst je špatnou vizitkou každého majitele psa a psu vyloženě škodí. Dlouhé konce srsti, o kterou se nepečuje, se zacuchají a zplstnatí a pozdější kartáčování psa nejen bolí, ale chlupy se vytrhávají. Neudržovaná psí srst zapáchá, drží se v ní blechy, snadno přehlédneme přisátá klíšťata i další nepřisáté parazity a dokonce může dojít i k onemocnění kůže.

Jaké pomůcky a přípravky si máme pro údržbu a pravidelnou hygienu psí srsti připravit? Především několik různých kartáčů a hřebenů podle typu srsti našeho psího přítele. Prostřihávací nůžky, kartáč „finišák“ nebo hrablo, velmi jemný hřeben s kovovými hroty na blechy a jejich vajíčka, gumový kartáč na vyčesávání vypadávajících chlupů v období línání, masážní kartáč, trimovací hrablo. S menšími pejsky často chodí jejich majitelé do salonů, kde o jejich zevnějšek pečují odborníci.

Až budete mít svého psa pěkně upraveného a s čistou a zdravou srstí, vyfoťte ho, foto nám zašlete, a my pro vás vyrobíme vtipné a veselé ponožky s fotkou, abyste svého krasavce měli stále na očích.