Pořizujeme si štěně

Přišel den, kdy bylo rozhodnuto – do naší rodiny přibude pes! Ještě jsme se neusnesli na tom, jaké plemeno by to mělo být, ale jedno je jisté -  bude nás o jednoho víc. A také jsme hned věděli, že svého čtyřnohého přítele si domů přineseme coby štěňátko, aby si na nás pěkně zvyklo a přijalo nás za členy své smečky. A začali jsme se těšit. Vůbec nás předem nenapadlo, čím vším budeme muset projít ve spojení s pořízením štěněte. Kde ho sehnat? S papíry nebo bez nich? Jak to bude s očipováním a s očkováním? Kde psa přihlásit a co poplatky?

  • První věc, na níž jsme se  potřebovali jednohlasně  shodnout, bylo to, zda náš pes má být čistokrevný s doklady původu, či jen čistokrevný bez rodokmenu (tedy třeba páté štěně z jednoho vrhu), anebo jestli raději přijmeme za člena rodiny křížence nebo dokonce nějakého „voříška“. Svorně jsme se shodli na čistokrevné rase Welšský Corgi, a může být bez dokladů. Štěně tak bude bez genetické příměsi a přitom o něco levnější.
  • Nyní bylo potřeba vyřešit otázku, kde štěňátko sehnat? Jako první jsme zkusili internet. Prošli jsme kluby chovatelů, i samostatné chovatele. A s jedním z nich jsme se domluvili, že se přijedeme podívat. Předem nás upozornil, že štěňata se právě před několik dny narodila a s odběrem že můžeme počítat přibližně za 7 - 10 týdnů. Přesto jsme se dohodli na co nejbližším termínu prohlídky; nejen že jsme se na štěňátka těšili, ale chtěli jsme také vidět, v jakých podmínkách zvířata u chovatele žijí. Při návštěvě jsme byli spokojeni, po 6 týdnech jsme vyrazili na obhlídku ještě jednou, abychom viděli, jak se mají nabízená štěňátka k světu a po dvou měsících jsme si domů vezli překrásnou chlupatou a kňučící kuličku s veselýma očkama. K tomu nám ještě chovatel přibalil očkovací průkaz, v němž bylo zaznamenáno první očkování a odčervení. A spoustu chovatelských rad a pokynů, včetně krmného plánu.
  • Když měl náš Corgi –  tak jsme  mu říkali –  tři měsíce,  přihlásili  jsme  ho na příslušném odboru obecního úřadu a uhradili za něj místní poplatek, který se bude každý rok opakovat. Splatnost je do 30. 6.
  • Dalším krokem, který  jsme byli  nuceni podniknout,  bylo  označení  štěněte čipem. To je od roku 2020 povinné, nejpozději má být zvíře očipováno do prvního očkování proti vzteklině, to znamená do půl roku života. A tak jsme vyrazili k veterináři. Ten vpravil psovi mikročip, velký asi jako zrnko rýže, pod kůži pomocí jehly. Zaplatili jsme 300 Kč za čip, 500 Kč za aplikaci a 200 Kč za registraci do Národního registru majitelů zvířat – to pro případ, kdyby se náš pejsek ztratil.
  • Očkování –  jediné  povinné  očkování je  proti vzteklině;  aplikuje  se  od měsíce, přeočkování probíhá po 1 – 3 letech, podle typu vakcíny. Nepovinné očkování u štěňat: proti psince a parvoviróze, anebo později pětikombinace: psinka, parvoviróza, parainfluenza, infekční hepatitida, leptospiróza. Ale to všechno má náš Corgi ještě před sebou.

 

A co říci závěrem? Na oslavu příchodu Corgiho do naší rodiny jsme si všichni dopřáli malý dárek: nechali jsme si na míru vyrobit vtipné ponožky pejskonožky s jeho fotkami, doplněnými psími tlapičkami.