Stříhají se psům drápky?

Stříhají a vy velmi snadno poznáte, kdy přišel ten správný čas – zpravidla podle typického zvuku třeba při chůzi psa po dlažbě. Pravidelné stříhání drápů je nezbytnou součástí péče o zdraví vašeho psa. Neostříhané drápky se mohou zatrhávat, což je spojeno s krvácením a bolestí. Pro některé psy je však stříhání naprostým utrpením, a proto otázkou zůstává, zda si troufnete tento úkon provádět sami, anebo svého psího mazlíčka svěříte do rukou veterináře.

Jak tedy začít?

  • Nejlépe hned u štěněte. Pomalu a klidně a pro začátek stačí denně odstřihnout třeba jen dva přerostlé drápky, a to proto, aby si zvíře na tento zákrok postupně začalo zvykat.
  • Jak velký kus drápku odstřihnout? Když si dráp prohlédnete, zjistíte, že má takzvané drápové lůžko, v němž prochází nervové a krevní zásobení. Pokud tedy drápek zastřihnete až do tohoto místa, způsobíte psovi bolest a krvácení a už se vám víckrát nepodaří ho k zástřihu přimět. U světlých drápků je lůžko vidět, avšak u černých drápů musíte být velice ostražití a odstřihávat je jen nepatrně. Obecně platí, že se odstřihává jen ta část, která se nestačila přirozeně obrousit a začne se zatáčet dolů (kontrola zhruba jednou za měsíc).
  • K zástřihu drápů si pořiďte kvalitní ostré kleštičky, aby zákrok proběhl rychle a pes se zbytečně dlouho netrápil. Celá záležitost je pro něj totiž nepříjemná, až stresující. Může se stát, že vám ho bude muset někdo přidržovat. Nejvhodnější jsou tzv. gilotinové kleště, které dráp čistě uříznou a přitom nedrtí rohovinu.
  • Pokud byste přece jen psa střihli až do „krve“, ošetřete ránu jodem a přiložte obvaz. Jestli se krvácení nepodaří zastavit, navštivte veterináře. A příště svěřte stříhání psích drápů jemu. Anebo v některých případech postačí, když vám odborník ukáže, jak správně při zástřihu postupovat a pak už to zvládnete sami.

Pokud byste si chtěli zakoupit, anebo nechat na zakázku vyrobit vtipné ponožky se zvířecími motivy, s důvěrou se na nás obraťte. Máme a vyrábíme také pejskožabky a nákrčníky s potiskem zvířat. Může to být pěkný dárek jak pro kamarády, tak pro rodinu. Novinkou jsou i veselé součásti oblečení s fotografií partnerů ke svátku zamilovaných - svatého Valentýna. Část výtěžku z prodeje vtipných textilních doplňků a obuvi zasíláme na potřebné psí útulky.