Suchozemské želvy a jejich chov

Želvy patří k nejstarším obratlovcům – vyskytují se na planetě prokazatelně od střední jury. Dělíme je podle jejich způsobu života na suchozemské, vodní a skalní.

Popisovat vzhled želvy by bylo zajisté plýtvání slovy i vaším časem, neboť tu zná každý. Tělo je chráněné krunýřem seshora i zespodu (spodní část vznikla přeměnou břišních žeber) a z něj vykukuje hlava, nohy a ocásek. Želvy – stejně jako další plazi – svlékají kůži: u vodních želv postupně odpadává, u suchozemských tuhne a vrství se do jakýchsi „letokruhů“.

Želva je tvor dlouhověký, např. želvy sloní se dožívají i 180 let. Zrovna ale tento druh byl téměř vyhuben – předpokládá se, že jej člověk lovil k obživě. Dnes žije želva sloní jen na Seychelách a Galapágách.

Želvy patří do skupiny studenokrevných živočichů, tzn., že jejich tělesná teplota se mění podle teploty prostředí.

Největší suchozemská želva kožatka velká dorůstá do obřích rozměrů, její váha se pohybuje kolem 900 kg a krunýř je dlouhý 2 metry. Nejmenším druhem je želva trpasličí, měřící jen 8 centimetrů.

V Čechách žije 8 druhů želv, z nichž nejznámější jsou želva bahenní a želva nádherná.

Chov suchozemských želv

Želvička, kterou si domů přinesete, bývá nejčastěji želva zelenavá, žlutohnědá, želva vroubená nebo stepní. Chov těchto živočichů není nikterak náročný, jen pro ně musíte vytvořit optimální podmínky. Želvy se zpravidla chovají v teráriích a v těch je zapotřebí vytvořit různé tepelné zóny. Podle toho také zvolte velikost terária.

Vhodný terarijní substrát pořídíte dnes v prodejnách zcela běžně, nejčastěji se používá substrát ze směsi hlíny, písku a rašeliny – želvy se do něj při spánku zahrabávají. Výška podestýlky by měla být cca 10 cm – podle chovaného druhu želvy.

Zdroje pro vyhřívání terária (žárovky, výbojky, keramické zářiče) instalujte na terárium seshora a nejlépe do rohu. Želva potřebuje mít místo, kde jí bude teplo, ale i takové, kde se ochladí.

A čím byste měli želvičku krmit? Trávou, pampeliškou, jitrocelem, salátem. Pochopitelně seženete i granulované krmivo pro želvy, nejlepší bude vybrat obohacené o vitamíny a minerály. Do terária přidejte i sépiovou kost – želvy ji okusují, čímž si obrušují čelisti a zároveň získávají vápník. Denně čerstvá voda je samozřejmostí.

A kdybyste chtěli mít želvičku na ponožkách či nákrčníku– vyfoťte, zašlete a my pro vás produkt vyrobíme na zakázku.