Československý vlčák a jeho TOP 5 skvělých vlastností

Chcete-li si domů do rodiny přivést Vlčáka, nestačí, že se vám tohle plemeno líbí. Československý vlčák je pes, který potřebuje pevnou ruku, lásku a je zapotřebí dobře znát jeho povahové vlastnosti.

Plemeno vzniklo křížením Německého ovčáka s Karpatským vlkem, a v roce 1982 bylo uznáno (prozatím na 10 let) jako plemeno národní, a to jak v ČSSR, tak i FCI. Po roce 1993, po oddělení Slovenska, zůstalo plemeno pod slovenským patronátem a její definitivní uznání – po prověření životaschopnosti zvířat a splnění všech předepsaných kritérií – se datuje od roku 1999.

Vlčák byl vyšlechtěn jako zdravý pracovní pes, dobře cvičitelný. Vyniká ve sledování stop, je velmi vytrvalý, má lepší orientační schopnosti, včetně zraku, sluchu i čichu, než měla původní plemena. Využíván byl zejména jako pohraniční pes, nyní hlavně jako pes policejní a vojenský (hledání a zadržování osob, čichové schopnosti při hledání drog, zbraní, apod.).

Hlavním plemenným znakem je tělesný vlčí vzhled a vlčí maska, pokračující až na bradu a krk.

Povahové vlastnosti:

  • Vlčák je naprosto věrný a oddaný svému pánovi a „smečce“ – těžko si zvyká na nového majitele
  • k cizím osobám je nedůvěřivý
  • je velice aktivní a dokáže samostatně jednat
  • vhodný pro služební výcvik a jako výstavní plemeno (CACIB, CACIT)
  • štěňata jsou velice hravá, ale po výcvikovém kurzu a včasné a dostatečné socializaci výsledky odpovídají vynaloženému úsilí
  • špatně snáší samotu – projevuje se táhlým vlčím vytím
  • je odolný vůči výkyvům počasí, a proto může být chován celoročně venku

Vlčák se hodí do rodiny zkušeného chovatele, kterého bude naprosto respektovat. Není vhodný pro město, neboť potřebuje pobyt ve volné přírodě, aby měl dostatek pohybu. A protože pes musí být nějak trvale zaměstnán, je vhodné s ním provozovat některé psí sporty - sportovní výcvik, dog-trekking, caniscross, bikejöring, skijöring.

Protože Vlčák, jako všechna velká plemena, roste hodně rychle, potřebuje mít dostatek živin pro správný vývin. Vhodné jsou granule, odpovídající složením jeho věku a aktivitě.

Chcete mít Vlčáka na vtipných ponožkách pejskonožkách, nákrčníku nebo pejskožabkách? Pořiďte je sobě nebo svým blízkým třeba jako dárek.